Imieniny: Magdaleny, Bogumily, Urszuli

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych

Patriotyzm

dwunasty katyński marsz cieni fot. ipn.gov.pl

Sobota, 13 kwietnia, to Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Główne uroczystości będą miały miejsce na placu przed Muzeum Katyńskim w Warszawie. Mszy św. będzie przewodniczył i homilię wygłosi biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.

 

Msza św. w intencji ofiar zbrodni katyńskiej sprzed 79 lat zostanie odprawiona o godz. 11.30 na placu przed Muzeum Katyńskim w Warszawie (ul. Jana Jeziorańskiego 4). Przewodniczył jej będzie i homilię wygłosi biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek. Eucharystię poprzedzi złożenie kwiatów.

Uroczystości rozpoczną się o godz. 11.00 odegraniem hymnu i okolicznościowymi przemówieniami. Następnie w Epitafium Katyńskim zostaną złożone wieńce i wiązanki kwiatów oraz zapalone znicze.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej jest przeżywany w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 roku informacji o odkryciu w ZSRR masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Po sowieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 r. w niewoli sowieckiej znalazło się 250 tys. jeńców polskich, w tym ponad 10 tys. oficerów. Decyzję o ich rozstrzelaniu  podjęto 5 marca 1940 r. na wniosek szefa NKWD Ławrientija Berii. Egzekucji ofiar, uznanych za „wrogów władzy sowieckiej”, dokonywano wiosną 1940 r. przez strzał w tył głowy.

Oceń treść:
Źródło:
;