Imieniny: Laury, Marcjana, Alberta

Wydarzenia: Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszami

Patriotyzm

dwunasty katyński marsz cieni fot. ipn.gov.pl

Sobota, 13 kwietnia, to Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Główne uroczystości będą miały miejsce na placu przed Muzeum Katyńskim w Warszawie. Mszy św. będzie przewodniczył i homilię wygłosi biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.

 

Msza św. w intencji ofiar zbrodni katyńskiej sprzed 79 lat zostanie odprawiona o godz. 11.30 na placu przed Muzeum Katyńskim w Warszawie (ul. Jana Jeziorańskiego 4). Przewodniczył jej będzie i homilię wygłosi biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek. Eucharystię poprzedzi złożenie kwiatów.

Uroczystości rozpoczną się o godz. 11.00 odegraniem hymnu i okolicznościowymi przemówieniami. Następnie w Epitafium Katyńskim zostaną złożone wieńce i wiązanki kwiatów oraz zapalone znicze.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej jest przeżywany w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 roku informacji o odkryciu w ZSRR masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Po sowieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 r. w niewoli sowieckiej znalazło się 250 tys. jeńców polskich, w tym ponad 10 tys. oficerów. Decyzję o ich rozstrzelaniu  podjęto 5 marca 1940 r. na wniosek szefa NKWD Ławrientija Berii. Egzekucji ofiar, uznanych za „wrogów władzy sowieckiej”, dokonywano wiosną 1940 r. przez strzał w tył głowy.

Oceń treść:
Źródło:
;