Imieniny: Ferdynanda, Karola, Jana

Wydarzenia: Dzień Rodzicielstwa Zastępczego

Patriotyzm

13 kwietnia: Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

tablica kapelanów katyńskich fot. ordynariat.wp.mil.pl

W czwartek 13 kwietnia obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, święto państwowe wprowadzone uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z 14 listopada 2007 r. W ramach tegorocznych obchodów odbędzie się szereg uroczystości, związanych z upamiętnieniem kapelanów wojskowych, którzy towarzyszyli żołnierzom i zostali zamordowani na Wschodzie. W tym roku przypada 80. rocznica odkrycia masowych grobów polskich oficerów i ujawnienia zbrodni.

 

12 kwietnia w Sejmie RP pod patronatem Marszałek Sejmu Elżbiety Witek odbyła się konferencja naukowa poświęcona „Kapelanom Katyńskim” z udziałem historyków, m.in. prof. Andrzeja Nowaka z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

13 kwietnia, w Hali Dworca Centralnego w Warszawie o godz. 10.30 odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy „Gdziekolwiek cię poślą, pójdziesz…”, na której zaprezentowane zostaną biogramy dziesięciu kapelanów (siedmiu katolickich, jednego prawosławnego, jednego ewangelickiego i jednego wyznania mojżeszowego) zamordowanych w ramach Zbrodni Katyńskiej. Wystawa, którą objął patronatem honorowym wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, będzie prezentowana do końca kwietnia. Ekspozycja powstała z inicjatywy Stowarzyszenia Pamięć Kapelanów Katyńskich, a pomoc w jej realizacji okazał Wojskowy Instytut Wydawniczy.

Tego samego dnia o godz. 17 w Muzeum Niepodległości w Warszawie (al. Solidarności 62) odbędzie się premiera filmu dokumentalnego „Kapelani Golgoty Wschodu” w reżyserii Bogusławy Stanowskiej-Cichoń, upamiętniającego duszpasterzy Wojska Polskiego, zamordowanych w Katyniu, Charkowie i Twerze. Film powstał przy udziale Stowarzyszenia Pamięć Kapelanów Katyńskich oraz dzięki dofinansowaniu Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. W tym samym dniu o godz. 19.15 film będzie wyświetlany w Muzeum Historycznym Skierniewic w Skierniewicach.

W piątek o godz. 15 w katedrze polowej Wojska Polskiego (ul. Długa 13/15) odprawiona zostanie Msza św. w intencji ofiar Zbrodni Katyńskiej. Eucharystii przewodniczyć będzie biskup polowy Wiesław Lechowicz. Z kolei w sobotę Mszy św. sprawowanej w intencji ofiar zbrodni w Świątyni Opatrzności Bożej przewodniczyć będzie kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Eucharystia sprawowana będzie o godz. 12. Kazanie wygłosi biskup polowy Wiesław Lechowicz. Odbędzie się też odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej katolickich kapelanów katyńskich w Panteonie Wielkich Polaków.

Znane są 33 nazwiska kapelanów, którzy zostali zamordowani w ramach Zbrodni Katyńskiej. Wśród nich było 24 księży katolickich, dwóch kleryków, jeden ksiądz greckokatolicki, po jednym pastorze Kościoła ewangelicko-augsburskiego i ewangelicko-reformowanego, trzech duchownych prawosławnych i jeden wyznania mojżeszowego. Upamiętnieniem kapelanów zajmuje się powstałe w 2018 r. przy katedrze polowej Stowarzyszenie Pamięć Kapelanów Katyńskich, inicjator powstania kilkudziesięciu tablic upamiętniających poszczególnych duchownych w kraju i zagranicą, m.in. w Stanach Zjednoczonych.

Źródło:
;