Imieniny: Lucji, Kazimierza, Eugeniusza

Wydarzenia:

Pod oknem

15. Dni Tischnerowskie

 fot. Materiały prasowe

Jubileuszowe 15. Dni Tischnerowskie będą odbywać się w Krakowie w dniach 22-25 kwietnia. Ich tematem jest „Spór o człowieka”. Patronat nad wydarzeniem sprawuje metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

 

Pierwszym punktem programu tegorocznych Dni Tischnerowskich jest Msza św. w intencji ks. prof. Józefa Tischnera, którą 22 kwietnia o godz. 17.00 w kolegiacie św. Anny będzie sprawował bp Grzegorz Ryś. W środę wieczorem odbędzie się ceremonia wręczenia Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera a spotkanie z laureatami poprowadzą ks. Adam Boniecki i Henryk Woźniakowski.

23 kwietnia o godz. 19.00 na Scenie im. St. Wyspiańskiego PWST przy ul. Straszewskiego 22 przewidziano głośną lekturę fragmentu książki Józefa Tischnera pt. „Spór o istnienie człowieka” w interpretacji Piotra Cyrwusa oraz dyskusję z udziałem publiczności.

Na czwartek i piątek zaplanowano międzynarodową konferencję naukową „Co się stało z naturą ludzką?”. Jej uczestnicy nawiążą do myśli patrona projektu, poszukując odpowiedzi na pytanie: czym jest człowiek i w jaki sposób istnieje.

Najważniejszym wykładem podczas Dni Tischnerowskich są „Colloquia Tischneriana”, do wygłoszenia którego zapraszani są najwybitniejsi współcześni myśliciele. Byli wśród nich m.in: prof. Chantal Delsol, prof. Władysław Stróżewski, prof. Joseph Weiler, prof. Charles Taylor.  W piątek o godz. 17.00 w Auditorium Maximum UJ wykład pt. „Człowiek sceny, człowiek dramatu” wygłosi ks. prof. Michał Heller. Laureat Nagrody Templetona (2008) weźmie również udział w debacie „Jaskinia filozofów” pt. „Spór o człowieka”, w której do dyskusji zapraszana jest także publiczność.

W sobotę rano na PWST zaplanowano „Spotkanie Filozoficzne Młodych”. W programie m.in.: warsztaty filozoficzne, występy artystyczne oraz przedstawienie laureatów konkursów inspirowanych twórczością ks. prof. Tischnera.

Głównym organizatorem 15. Dni Tischnerowskich jest Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim, Państwową Wyższą Szkołą Teatralną, Instytutem Myśli Józefa Tischnera oraz Społecznym Instytutem Wydawniczym Znak.

Z inicjatywy Wydawnictwa Znak 4 listopada 2000 roku spotkali się w Łopusznej przedstawiciele różnych środowisk, z którymi związany był ksiądz Józef Tischner. To spotkanie dało początek Dniom Tischnerowskim organizowanym co roku w Krakowie.

Głównym celem Dni Tischnerowskich jest organizacja wydarzeń popularyzujących dorobek księdza Tischnera, ukazanie różnorodności i aktualności Jego spuścizny zachowanej w esejach, publikacjach, książkach, zarejestrowanych na taśmie filmowej, ale także przechowywanej w pamięci ludzi związanych z filozofem. Program opracowany jest z myślą o jak najszerszej reprezentacji myśli księdza Tischnera oraz dyskusji wokół ważkich, współczesnych tematów filozoficzno-społecznych.

Źródło:
;