Imieniny: Henryka, Wlodzimierza, Dawida

Wydarzenia: Dzień bez Telefonu Komórkowego

Solidarność

 fot. xdpedia.com

19 maja obchodzimy Dzień Dobrych Uczynków czyli święto społecznych i bezinteresownych działań. Czy to oznacza, że tylko w tym dniu mamy zrobić coś dobrego? Oczywiście, że nie! Ale jest to świetna okazja, aby przypomnieć sobie o tych, którzy potrzebują pomocy lub zarazić pomaganiem innych :)

 

Naukowcy polecają dobroczynność

Dla jednych pomocą będzie przeprowadzenie staruszki na drugi koniec ulicy, dla drugich odwiedzenie znajomego w szpitalu, dla trzecich przekazanie darowizny na działalność jednej z fundacji, a dla innych oddanie krwi. I niewątpliwie w każdym przypadku będzie to dobry uczynek. Trudno się z tym nie zgodzić.

Nad aktami życzliwości pochylili się również naukowcy. Badacze z Uniwersytetu Stanforda dowiedli, że kluczem do osobistego poczucia szczęścia u ludzi jest właśnie pomaganie innym i obdarowywanie ich radością. Jednak ich badanie pokazało, że ten efekt uzyskuje się jedynie wówczas, gdy pomoc jest bardzo konkretna i sprecyzowana - nastawiona na osiągnięcie określonego celu, np. zakup protezy dla potrzebującego. Wnioski z tego badania są bardzo proste. Z pomagania korzystają nie tylko obdarowywani, ale także obdarowujący! Naukowcy dostrzegli u nich wzrost satysfakcji ze swojego zachowania, skutkujący większym poczuciem własnego szczęścia. 

Dobro powraca

Pięknie napisał kiedyś Benjamin Franklin: "Kiedy jesteś dobry dla innych, najlepszy jesteś dla siebie". W jednej ze swoich przypowieści Bruno Ferrero przytacza pewną historię 12-letniej dziewczynki, która napisała kiedyś w swoim dzienniczku:

"Jesteśmy ludźmi przyszłości, to my musimy ulepszać sytuację. Najgorszą rzeczą jest nic nie robić i patrzeć, jak ten biedny świat się rozpada. Wołamy: niech żyje pokój, a prowadzimy wojnę. Powtarzamy: precz z narkotykami, a zabijamy sprawiedliwych. A przecież nie jest postanowione, że nie można skończyć z tym wszystkim. Chciałabym Ci powiedzieć, jeżeli jesteś smutny z powodu nienawiści w świecie, nie płacz i nie trać nadziei, ale zrób coś, nawet coś małego!"

 

Dobre uczynki są jak bumerang. Pięknie pokazuje to zresztą spot nagrany przez organizację Life Vest Inside, który można obejrzeć poniżej.

Co dobrego dziś zrobisz?

Może zastanawiasz się jaki dobry uczynek dziś popełnić? Akcji jest masę. Chociażby kampania dobroczynna www.MisjaGabriela.pl, która chce zapobiegać problemom młodych ludzi i rozwijać ich talenty.

Inicjatywa jest stosunkowo młoda, ale już zaangażowała ogromną liczbę Dobrzeczyniących. W Eskorcie Św. Gabriela - tak nazywa się społeczność ludzi, którzy chcą wspierać powstające Centrum dla Młodych - działają przeróżne osoby z całej Polski! Są wśród tych osób przedsiębiorcy, są rodziny, są osoby duchowne, są studenci, są także emeryci. Grono tych ludzi poprzez regularną "składkę" przekazuje darowizny na rzecz budowy nowego dzieła. Będzie to miejsce - jak nazywają je organizatorzy - "Nowa Częstochowa" Młodych. Chcą, aby przyjeżdżała tu młodzież trudna i młodzież uzdolniona, młodzi z Polski i z całego świata. Jak mówią, nikt nie powstrzyma ich w realizacji tego celu.

 

;