Imieniny: Grzegorza, Urbana, Magdaleny

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego

Polska

20 lat wznowionej działalności Radia Niepokalanów

 fot. Krzysztof Sagan / radiopolska.pl

1 marca 2015 r. mija 20 lat wznowionej działalności Radia Niepokalanów.

 

„Pamiętajmy, nie wolno nam gasić ducha, którym żył ojciec Maksymilian... Drodzy moi! Pragnę gorąco, abyście ducha ojca Maksymiliana ponieśli do waszych rodzin i domów, do waszych prac, trudów i zajęć, do warsztatów pracy i fabryk, do wsi i do miast” – mówił kard. Stefan Wyszyński w Niepokalanowie 25 czerwca 1972 roku.

Dziś - 20 lat po reaktywacji Radia, założonego przez św. Maksymiliana, Radio Niepokalanów - obok wielu innych wspaniałych dzieł franciszkańskich, realizuje zalecenie Prymasa Tysiąclecia i kontynuuje dzieło św. Maksymiliana.

„Możemy wybudować wiele kościołów. Ale jeśli nie będziemy mieli własnych mediów, te kościoły będą puste...” - mówił św. Maksymilian Kolbe. To on założył pierwszą katolicką i zarazem pierwszą prywatną w Polsce rozgłośnię radiową! 8 grudnia 1938 św. Maksymilian Kolbe z Niepokalanowa nadał pierwszy program radiowy („Stacja Polska 3- Radio Niepokalanów”). Była to akademia wygłoszona przez o. Maksymiliana Kolbego, nadana około godziny 19.00. Pomimo dość słabego odbioru, sygnał był słyszalny w całej Polsce.

Niestety, wszelkie plany z rozwojem stacji przerwała wojna oraz męczeńska śmierć o. Maksymiliana Kolbego w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu 14 sierpnia 1941 roku. Dopiero 1 marca 1995 r. słuchacze usłyszeli na fali 102,7 FM melodię pieśni Maryjnej „Po górach, dolinach” i głos „Tu Radio Niepokalanów”. Od tego czasu stacja pozyskała nowe tereny i obecnie nadaje w woj. mazowieckim na 102,7 FM, w woj. łódzkim na 98,6 FM oraz na całym świecie przez Internet.

„Misja Radia Niepokalanów wcale się nie zmieniła. Jej cele są takie same, jak za czasów świętego Maksymiliana” – mówi aktualny szef rozgłośni o. Damiana Karczmar. Podstawowy trzon programu to szeroko rozumiana modlitwa. Każdego dnia Radio Niepokalanów emituje: godzinki, modlitwę „Anioł Pański”, koronkę do Bożego Miłosierdzia (transmisja z krakowskich Łagiewnik oraz z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ołtarzewie), Apel Jasnogórski. Każdego dnia transmitowana jest również Msza św. z Bazyliki w Niepokalanowie oraz raz w tygodniu (w czwartki o 7.10) Msza św. z Bazyliki Watykańskiej przy grobie św. Jana Pawła II (sprawowana w języku polskim).

W ramówce Rozgłośni miejsce znalazły programy muzyczne, publicystyczne oraz kulturalne. Dominuje polska, spokojna muzyka, a klimat, jaki stwarzają autorzy poszczególnych audycji oraz prezenterzy Stacji, sprzyja refleksji i wyciszeniu, czego często szukają w mediach Słuchacze Radia Niepokalanów.

;