Imieniny: Pauliny, Tomasza, Jana

Wydarzenia: Dzień Kultury Fizycznej

Wspomnienia

20-lecie konsekracji kościoła przez bł. Jana Pawła II

 fot. Ukasiu/commons.wikimedia.org

20. rocznicę konsekracji kościoła obchodzi parafia św. Piotra Apostoła w Wadowicach. Od 13 sierpnia świątynia konsekrowana przez bł. Jana Pawła podczas drugiej pielgrzymki do swojego rodzinnego miasta, ma relikwie krwi papieża Polaka. Kościół stanowi wotum wdzięczności za uratowanie życia Ojca Świętego podczas zamachu 13 maja 1981 roku.

 

Dwudniowe uroczystości dziękczynne zainaugurował w sobotę wieczorem metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. W homilii były osobisty sekretarz Jana Pawła II wspominał wydarzenia sprzed 20 lat. „Miałem to szczęście uczestniczyć w konsekracji tej świątyni i koronacji Matki Bożej Fatimskiej. Po 20 latach przybywam raz jeszcze z Janem Pawłem II - już błogosławionym” – mówił hierarcha, który przywiózł w prezencie dla wspólnoty parafialnej relikwie krwi.

Podczas uroczystości poświęcono obraz Jezusa Miłosiernego, który ma peregrynować po parafii. Sobotnia Msza zakończyła się nabożeństwem fatimskim i procesja z Najświętszym Sakramentem i relikwiami bł. Jana Pawła II.

Już w czasie pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny i jego wizyty w Wadowicach w dniu 7 czerwca 1979 r. postanowiono, że na resztkach gruntów dawnego uposażenia starej wadowickiej parafii Ofiarowania NMP stanie nowy kościół – wotum wdzięczności za powołanie pierwszego Polaka papieża. Po zamachu na Placu św. Piotra w dniu 13 maja 1981 r. intencję wotywną rozszerzono. Nowy kościół pod wezwaniem św. Piotra Apostoła miał być wotum wdzięczności za wybór i ocalenie Ojca Świętego.

24 czerwca 1984 roku kardynał Franciszek Macharski poświęcił plac i odprawił tam uroczystą Mszę św. Parafia pod wezwaniem św. Piotra Apostoła została erygowana 29 czerwca 1985 roku. W dniu swoich urodzin Jan Paweł II poświęcił kamień z Bazyliki św. Piotra, który przywieziono do Wadowic. Został on wmurowany jako kamień węgielny pod nowy kościół .

Uroczysta konsekracja świątyni odbyła się w dniu 14 sierpnia 1991 r., w czasie drugiej wizyty Jana Pawła II w Wadowicach. Na placu przed kościołem Ojciec Święty odprawił uroczystą koncelebrowaną Mszę św. Asystowali mu kardynałowie: Angelo Sodano, Franciszek Macharski i Henryk Gulbinowicz, kilkudziesięciu biskupów i ponad stu kapłanów. W trakcie Mszy św. Jan Paweł II - wraz z kardynałami: Franciszkiem Macharskim i Henrykiem Gulbinowiczem oraz ks. Michałem Pioskiem - poświęcił i namaścił ściany i ołtarz. Poświęcił również 20 kamieni węgielnych dla nowo budowanych kościołów w archidiecezji krakowskiej.

Źródło:
;