Imieniny: Iwony, Dezyderego, Kryspina

Wydarzenia: Światowy Dzień Żółwia

Książka

20 nieznanych dotychczas nagrań i tekstów kard. Karola Wojtyły

wojtyła kardynał fot. Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie

Aż 20 nieznanych dotychczas nagrań i tekstów kard. Karola Wojtyły można znaleźć w nowej publikacji Wydawnictwa Biały Kruk pt. „Karol Wojtyła. Noc wigilijna".

 

Prezentacja książki i dołączonej do niej płyty odbyła się w piątek 1 grudnia w sali Okna Papieskiego Pałacu Arcybiskupów Krakowskich. Zawierają one nieznane wcześniej przemówienia i homilie kard. Karola Wojtyły, które wcześniej zapisane były na kasetach magnetofonowych i odtwarzane wyłącznie w kręgach rodzinnych członków Wspólnoty Akademickiej Jezuitów.

Na samym początku piątkowego spotkania abp Marek Jędraszewski odwołał się do fragmentu książki opisującego opłatek kard. Wojtyły z członkami WAJ w 1973 roku. Wtedy papież mówił o geniuszu polskiej kultury. - Ta książka jest okazją do kolejnej weryfikacji naszej polskiej duszy, naszego przywiązania do najbardziej głębokich treści, głoszonych przez chrześcijaństwo od ponad 2 tys. lat. To także okazja do sprawdzenia, jak dzisiaj wygląda nasza polska dusza w konfrontacji z innymi światopoglądami - powiedział metropolita krakowski.

W najnowszej pozycji Wydawnictwa Biały Kruk można znaleźć również nagrania, na których kard. Wojtyła opowiada o polskim Bożym Narodzeniu, tradycji i wyzwaniach dla młodego pokolenia, a nawet - jak śpiewa razem z członkami krakowskiego duszpasterstwa. Archiwalne materiały przekazał Jan Kowalczyk, członek WAJ. - W czasie wielu spotkań kardynał kierując do nas słowa, pogłębiał naszą wiarę. Chcielibyśmy, aby te słowa kierowane do nas pół wieku temu były drogowskazem także dla współczesnych pokoleń - wspominał narrator płyty.

Kard. Stanisław Dziwisz przypomniał z kolei, jak ważne dla Jana Pawła II było Boże Narodzenie i czas przygotowań do niego. - W Wigilię cały dzień pościł i czekał na ten moment, by zobaczyć gwiazdę na niebie i drzewko na Placu św. Piotra. Po wieczerzy wigilijnej zawsze kogoś zapraszał i zaczynały się kolędy, które trwały w jego apartamencie do 2 lutego. Codziennie śpiewał. Nawet jak wracał zmęczony z posługi duszpasterskiej, kolęda musiała być. On się modlił kolędami i bardzo mu zależało, by zachować piękną tradycję śpiewania polskich kolęd - opowiadał kard. Stanisław Dziwisz.

Choć archiwalne nagrania znajdujące się na płycie nie powstały w studio radiowym, dzięki obróbce technicznej odtworzono zarówno ich treść, jak i towarzyszącą danej chwili atmosferę. - Słuchając ich wielokrotnie miałam wrażenie, że te słowa są niezwykle aktualne, mimo że były głoszone kilkadziesiąt lat temu. Od początku wiedzieliśmy, że to ma być opowieść wigilijna, która ukaże klimat tamtych czasów. Z tych nagrań przekonałam się, że tego wspaniałego kontaktu z młodzieżą Jan Paweł II nauczył się jeszcze w Krakowie - podkreślała Agnieszka Trzeciakiewicz, redaktorka Polskiego Radia, która zajmowała się aranżacją i redakcją płyty.

Dodała, że zapis przemówień kardynała Wojtyły w tej formie jest niezwykle cenny, zwłaszcza dla młodszych pokoleń, które mogą już nie pamiętać, jaki był głos Ojca Świętego. - Mam nadzieję, że odkrywanie tych nagrań nie będzie zamknięciem tej historii, ale przyczynkiem do tego, by odkrywać kolejne takie materiały - mówiła.

Nie wszystkie zachowane nagrania były jednak tak czytelne, aby można je było umieścić na płycie. Dlatego też książka została wzbogacona o brakujące fragmenty. Ponadto spisane przemówienia kard. Karola Wojtyły zostały opatrzone unikatowymi fotografiami autorstwa Adama Bujaka, przedstawiającymi m.in. ówczesnego metropolitę krakowskiego.

- Przy obecnej technice udało się odtworzyć około 60 minut przemówień i homilii, których słucha się z radością. Z jednej strony to jest wielkie wzruszenie, ale z drugiej - wielka mądrość, potrzebna nam na przyszłość. Nie znajdziemy lepszego nauczania, które może nam pomóc się zjednoczyć - przekonywał Leszek Sosnowski, prezes Wydawnictwa Biały Kruk.

Jak podkreślają wydawcy, wartość dokumentalna, historyczna i religijna zgromadzonych materiałów jest niezwykła. - Pamiętam 1999 rok, kiedy mogliśmy posmakować tego, jak Błonia są puste bez obecności papieża. Spotkał się z nami tu, ale nie wygłosił homilii. Wtedy po raz pierwszy poczułem tęsknotę, że przyjdzie taki dzień, kiedy nie będzie już nowych słów skierowanych do nas od Jana Pawła II. Dziś jesteśmy niemal świadkami cudu, bo dostajemy od niego nowe słowa, które mogą na nowo rozbudzić zainteresowanie tym, co nam zostawił - mówił Rafał Porzeziński, redaktor naczelny Programu 1 Polskiego Radia

W czasie piątkowej premiery odtworzono fragment przemówień kard. Karola Wojtyły. Na koniec natomiast wszyscy wspólnie odśpiewali „Barkę".

Oceń treść:
Źródło:
;