Imieniny: Bazylego, Elwiry, Michala

Wydarzenia: Światowy Dzień Krwiodawstwa

Solidarność

20 nowych domów za 120 kg starego srebra!

 fot. Materiały prasowe

Za 120 kg srebra można uszczęśliwić 20 ubogich filipińskich rodzin, zapewniając im dach nad głową. Dzięki ogólnopolskiej akcji „srebro na wagę złota”, zainaugurowanej w styczniu 2013 roku przez Sekretariat Misji Zagranicznych Księży Sercanów, w Wiosce Matki Bożej Miłosierdzia na Filipinach powstało 20 nowych domów. Zamieszkały w nich ofiary tajfunu Sendong. Sercańska inicjatywa „srebro na wagę złota”, polegająca na zbiórce srebrnego złomu, m.in. pogiętych pierścionków, kolczyków nie do pary i zerwanych łańcuszków, zawitała do 102 parafii w całej Polsce, przynosząc łącznie 120 kg srebra oraz „przy okazji” prawie kilogram złota – co można przeliczyć na 560 m kw. powierzchni mieszkalnej i… bezcenną nadzieję.

 

Srebro jest zbierane przez wolontariuszy podczas akcji parafialnych oraz przesyłane przez Darczyńców do Sekretariatu drogą pocztową. Każdy gram szlachetnego kruszcu to konkretne wsparcie dla bezdomnych Filipińczyków, którym przyszło zmierzyć się z tragedią.

 

Pozbawieni najbliższych i dachu nad głową, ale nie nadziei…

Na kilka dni przed Świętami Bożego Narodzenia 2011 r. tajfun Sendong uderzył w Cagayan de Oro, gdzie posługują Sercanie. Zabił ponad 1200 osób. Pozbawił domów prawie 9 tys. rodzin. W wyniku niszczycielskiej siły żywiołu wielu Filipińczyków straciło bliskich i dorobek całego życia. Na szczęście nie straciło nadziei – ta została podtrzymana dzięki misjonarzom z różnych zgromadzeń zakonnym oraz świeckim Darczyńcom z całego świata, m.in. z Polski. Ludzie o otwartych sercach zaczęli pomagać w budowie domów w Wiosce Matki Bożej Miłosierdzia w Opol k. Cagayan de Oro.

 

Budująca akcja: 20 nowych domów i przedszkole

Dotychczas w Wiosce wzniesiono 585 domów, w tym 20 sercańskich – ze srebra. Do realizacji założonego celu, czyli budowy 600 domów, wciąż brakuje 15 budynków. Według „srebrnej waluty” potrzeba jeszcze 90 kg złomu. Jeśli uda się zebrać ten kruszec, 15 wielodzietnych rodzin przeprowadzi się z prowizorycznych namiotów do bezpiecznych domów o powierzchni 28 m kw każdy.

Latem b.r. w Wiosce wybudowano przedszkole w stanie surowym. Obiekt wymaga wykończenia i pełnego wyposażenia.

 

„zbieram i wspieram”

W celu przyspieszenia budowy kolejnych domów i wykończenia przedszkola, Sekretariat zainicjował akcję „zbieram i wspieram”, w której chodzi o gromadzenie wyczerpanych baterii, starych płyt CD/DVD oraz zużytych telefonów komórkowych. Dochód z recyklingu to konkretne środki pomocowe na cele misyjne i szczęśliwie zakończone historie konkretnych rodzin. Już za 9 ton elektrośmieci można wybudować 1 dom na Filipinach. Aktualnie, eko-pojemniki „zbieram i wspieram” znajdują się w 99 lokalizacjach w całej Polsce. Dotychczas udało się uzbierać 5247 kg elektrośmieci (najbardziej „dochodowe” są telefony komórkowe).

Szczegóły dotyczące „zbieram i wspieram” zawiera film:

 

Akcje inne, niż inne - warto się włączyć

W sercańskie akcje z cyklu pomoc (także) bez pieniędzy: „srebro na wagę złota” oraz „zbieram i wspieram” mogą zaangażować się Darczyńcy indywidualni – przeprowadzając zbiórki w najbliższym środowisku, jak również placówki oświatowe – przyjmując eko-pojemniki. Warto przejrzeć szuflady czy szafki i podzielić się znalezionym tam łańcuszkiem lub starym telefonem komórkowym. Mały gest powoduje duże zmiany: każdy gram srebra, każda bateria pomaga w polepszeniu sytuacji bytowej potrzebujących z drugiego końca świata. Najuboższych z krajów misyjnych można wesprzeć także finansowo, przekazując darowizny na numer rachunku podany na stronie.

Więcej informacji o formach pomocy jest dostępnych na stronie internetowej www.zbieramto.pl/nasze-projekty.

Ogólnopolskie akcje charytatywne „srebro na wagę złota” oraz „zbieram i wspieram” zostały zainicjowane przez Sekretariat Misji Zagranicznych Księży Sercanów w ramach projektu zbieramto.pl | dla misji i środowiska. Ich celem jest pomoc potrzebującym z krajów misyjnych, w których posługują księża ze Zgromadzenia Sercanów, m.in. z Filipin. W akcje te można włączyć się „(także) bez pieniędzy” - przekazując srebrny i złoty złom oraz elektrośmieci.

;