Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Aleksandra

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Płynów Do Naczyń

Ciekawostki

 fot. Łukasz Kaczyński

Zapraszamy do obejrzenia wybranych materiałów filmowych, które przygotowaliśmy w 2017 roku.

 

21 stycznia w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie odprawiono mszę dziękczynną za posługę kard. Stanisława Dziwisza, który po ponad 11 latach zakończył kierowanie archidiecezją krakowską.

28 stycznia odbył się ingres abp. Marka Jedraszewskiego do katedry wawelskiej. Oficjalnie objął on urząd metropolity krakowskiego. - Dla nas, znajdujących się u progu 2017 roku, znaczy to: odkrywać ciągle na nowo nieporównywalną z niczym innym naszą godność Bożych dzieci, które Pana Jezusa mają za Króla swych serc i sumień. Znaczy to także: budować królestwo Chrystusa i bronić go w naszym narodzie. Znaczy to również: stać na straży tej duchowej tożsamości polskiego narodu, która swe korzenie znajduje w Mieszkowym Chrzcie z 966 roku. Znaczy to dalej: zdecydowanie bronić każdego poczętego życia i ukazywać piękno chrześcijańskiego małżeństwa i rodziny. Znaczy to zwłaszcza: podkreślać rolę prawdy jako fundamentu autentycznego spotkania człowieka z drugim człowiekiem, fundamentu życia społecznego i politycznego. Oto nasze czuwanie - mówił w homilii abp Jędraszewski.

W dniach 28-29 marca odbył się Projekt M&M2: Młodzi i Miłosierdzie. To wydarzenie kulturalno-edukacyjne o charakterze religijnym. Tematem przewodnim spotkania, a także punktem wyjścia do rozważań i modlitwy, była Ewangelia o kobiecie przyłapanej na cudzołóstwie i Jezusie piszącym po piasku. Stąd tytuł: “Ja Cię nie potępiam”.

13 maja w 100. rocznicę objawien fatimskich i ich związku z zamachem na życie Jana Pawła II w specjalnym wywiadzie dla portalu franciszkanska3.pl mówił kard. Stanisław Dziwisz.

Centralnym punktem obchodów Roku św. Brata Alberta była Msza święta odprawiona przez Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego 10 czerwca 2017 r. w sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach.

W dniach 29-30 lipca odbyły się obchody pierwszej rocznicy Światowych Dni Młodzieży. W sobotę, 29 lipca, odbyła się specjalna katecheza dla młodych oraz koncert w TAURON Arenie Kraków, a w niedzielę, 30 lipca - msza w sanktuarium Jana Pawła II. Po raz pierwszy wręczono nagrody metropolity krakowskiego “Młodość – projekt życia.”

W piątek 6 października wierni z Krakowa modlili się za uchodźców, którzy schronili się w Europie, oraz za tych wszystkich, którzy jeszcze walczą o przetrwanie, próbując do niej dotrzeć. Nabożeństwo “Umrzeć z nadziei” w bazylice oo. dominikanów poprowadził bp Grzegorz Ryś.

22 października nuncjusz apostolski w Polsce Salvatore Pennacchio nałożył na abp. Marka Jędraszewskiego paliusz – symbol misji pasterskiej i Chrystusowego jarzma. - Nałożony na moje ramiona paliusz wzywa do wierności wobec tej krakowskiej ziemi. Znaczy to: nowy jej pasterz ma wychodzić ku tej ziemi, ku jej mieszkańcom, podziwiać i kochać jej krajobrazy – powiedział w homilii abp Jędraszewski i zaznaczył (nawiązując do „Wędrówki do miejsc świętych” Karola Wojtyły), że pasterz każdego dnia posługi musi nadawać ziemi głębszy i większy sens, a ziemia – naznaczona krzyżami – ma stawać się „prawdziwie domem zamieszkałym przez Boży lud”.

14 wrze­śnia 2017 r. papież Fran­ci­szek mia­no­wał bisku­pa pomocniczego Archidiecezji Krakowskiej Grze­go­rza Rysia arcy­bi­sku­pem Metro­po­li­tą Łódzkim. 24 października w Bazylice Mariackiej odbyło się pożegnanie abpa Rysia z Krakowem. – Nigdy się nie wypłacimy temu Kościołowi. On nas wszystkich przyjmuje takimi, jakimi jesteśmy, ze wszystkimi swoimi ograniczeniami, całą naszą głupotą, grzechem i małością. I on nas kocha i potrzebuje, ale zawsze wtedy, kiedy mu służymy, on nam służy bardziej – mówił w homilii.

W dniach 12-19 listopada odbył się pierwszy Światowy Dzień Ubogich w Archidiecezji Krakowskiej. Papież Franciszek ustanowił to święto na XXXIII Niedzielę Zwykłą.

Oceń treść:
Źródło:
;