Imieniny: Barbary, Krystiana, Jana

Wydarzenia: Dzień Górnika - Barbórka

Kulturalnie

 fot. www.mimowszystko.org

Trwa nabór do 21. odsłony „Albertiany”, czyli ogólnopolskiego konkursu artystycznego dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Wydarzenie organizuje Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko” i Fundacja im. Brata Alberta.

Forma tegorocznej edycji tego kilkuetapowego festiwalu została dostosowana do sytuacji epidemiologicznej w taki sposób, aby umożliwić wzięcie w nim udziału wszystkim chętnym. - Chcieliśmy zorganizować konkurs mimo pandemii, gdyż wszelka aktywność osób z niepełnosprawnością intelektualną pomaga im wyrwać się z codziennego marazmu i przynosi wielką radość - opisuje Maja Jaworska, wiceprezes i dyrektor Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”.

Jak dodaje, doświadczenie 17 lat tworzenia „Albertiany” pokazuje, że zajęcia teatralne to bardzo dobra forma terapii. - Chcielibyśmy, by jak najwięcej terapeutów otworzyło się na tą formę wspierania podopiecznych. Rzeczywistość danej sztuki to wyjątkowa przestrzeń, która bardzo mocno może zaktywizować osoby niepełnosprawne intelektualnie - wskazuje.

Tegorocznej edycji konkursu towarzyszy nowość - wprowadzono temat przewodni, który zaproponowała Anna Dymna. Zadaniem zespołów teatralnych jest stworzenie na jego podstawie kilkuminutowej etiudy teatralnej,  a soliści mają wykonać nawiązujący do niego utwór.

- Zabawmy się w podróżników, odkrywców, którzy, „idąc przez życie”, potrafią zauważać piękne i ważne rzeczy, małe i duże. Wszystko zależy od Waszej wyobraźni, spostrzegawczości, ciekawości świata i zdolności odkrywczych. Czytam słowa mędrców: „Mimo wszystkich cierpień i strat życie jest szczęściem”. Postarajmy się utrwalić na filmikach takie kruche chwile szczęścia - zachęca Anna Dymna, prezes Fundacji „Mimo Wszystko”.

Wskazówką mają być też słowa: „Kochać życie jest sensem tego życia”.  - Porozmawiajcie o tym, co najbardziej kochacie, kogo? Kiedy czujecie, że jesteście szczęśliwi i jest wam dobrze? Zatrzymajcie na taśmie takie momenty - podpowiada znana aktorka.

Zwycięzcy zostaną wybrani w pięciu regionach Polski na podstawie przeglądu materiałów konkursowych nagranych na płytach DVD lub dyskach przenośnych - nabór trwa do 29 marca.  Podobnie jak w zeszłym roku, ze względu bezpieczeństwa sanitarnego, gala finałowa odbędzie się online.

Podczas gali zaprezentują się zwycięskie zespoły teatralne oraz wokalistów z każdego regionu. Wydarzeniu będzie towarzyszyć uroczystość wręczenia Medali Świętego Brata Alberta.

Wyniki festiwalu zostaną ogłoszone 11 kwietnia, natomiast galę finałową przewidziano na 17 maja. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej www.mimowszystko.org/albertiana.

Oceń treść:
Źródło:
;