Imieniny: Rity, Katarzyny, Boguslawa

Wydarzenia: Dzień Solidarności Międzypokoleniowej

Watykan

papież franciszek i audiencja dla polaków fot. Paweł Kula / Episkopat.pl

We czwartek 22 grudnia papież Franciszek tradycyjne przedświąteczne spotkanie z Kurią Rzymską poświęcił jej reformie. Ojciec Święty złożył też bożonarodzeniowe życzenia pracownikom Watykanu a także zaskoczył dziennikarzy włoskiego kanału telewizyjnego RAI UNO, gdy kilka minut po godzinie 9:00 do prowadzonego na żywo porannego magazynu zadzwonił z życzeniami z okazji jego 30-lecia.

 

Franciszek do Kurii Rzymskiej o jej reformie

Tegoroczne przedświąteczne spotkanie z Kurią Rzymską Papież poświęcił jej reformie. Ojciec Święty podkreślił, że reforma Kurii ma ją uczynić zgodną z Ewangelią głoszoną zwłaszcza ubogim i ze „znakami naszych czasów”, a jednocześnie z „jej celem, którym jest współpraca z posługą Następcy Piotra”. Reforma nie jest celem samym w sobie. To proces nawrócenia, które ma się dokonywać w osobach. Franciszek przypomniał, że mówił już o tym na dwóch poprzednich takich audiencjach. Przed dwoma laty zajął się „chorobami” Kurii, a rok temu przedstawił „katalog koniecznych cnót” dla tych, którzy tam pracują.

Osobiste nawrócenie jest pierwszym z kryteriów reformy Kurii Rzymskiej. Ponadto Papież wymienił takie, jak nawrócenie duszpasterskie, misyjność, racjonalizację i funkcjonalność, co może wymagać połączenia dwóch czy więcej dykasterii kompetentnych w kwestiach podobnych w jedną. Mówił również o ich uproszczeniu i usprawnieniu z ewentualną likwidacją urzędów nie odpowiadających już aktualnym potrzebom. Ponadto praca Kurii ma być synodalna, co oznacza m. in. „regularne spotkania szefów dykasterii pod przewodnictwem Biskupa Rzymu”. Jednym z kryteriów jest też katolickość.

„Wśród współpracowników, oprócz kapłanów i osób konsekrowanych Kuria powinna odzwierciedlać katolickość Kościoła przez zatrudnianie personelu pochodzącego z całego świata, diakonów stałych i wiernych świeckich, których trzeba starannie wybierać na podstawie ich nieskazitelnego życia duchowego i moralnego oraz kompetencji zawodowych. Stosownym byłoby przewidywanie dostępu większej liczby wiernych świeckich, zwłaszcza w tych dykasteriach, gdzie mogą oni być bardziej kompetentni od duchownych czy osób konsekrowanych. Bardzo ważne jest również docenienie roli kobiet i osób świeckich w życiu Kościoła oraz ich włączenie do funkcji kierowniczych dykasterii, ze szczególnym zwracaniem uwagi na wielokulturowość” – powiedział Papież.

Ojciec Święty wskazał także na profesjonalizm, podkreślając konieczność stałej formacji personelu Kurii Rzymskiej. Następnie dokonał przeglądu niektórych kroków podjętych w ramach jej reformy, poczynając od powołania już w miesiąc od rozpoczęcia pontyfikatu Rady Kardynałów – najpierw ośmiu, potem dziewięciu. Przypomniał powstanie komisji ds. Instytutu Dzieł Religijnych (IOR), czyli tzw. „banku watykańskiego” czy ds. Organizacji Struktury Gospodarczo-Administracyjnej (COSEA) oraz Komitetu Bezpieczeństwa Finansowego Stolicy Apostolskiej, jak też wzmocnienie Urzędu Informacji Finansowej (AIF) ustanowionego jeszcze przez Benedykta XVI. Wymienił m. in. utworzenie Sekretariatu Ekonomicznego, Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich, a w ub. r. Sekretariatu ds. Komunikacji, natomiast już w bieżącym dwóch Dykasterii: ds. Świeckich, Rodziny i Życia oraz ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.

 

Świąteczne spotkanie Papieża z pracownikami Watykanu

Papież złożył bożonarodzeniowe życzenia pracownikom Watykanu. Ze swymi podwładnymi spotkał się na tradycyjnej już przedświątecznej audiencji w Auli Pawła VI. Dziękując im za oddanie i zaangażowanie Franciszek mówił o znaczeniu pracy dla każdego człowieka.

„Praca jest bardzo ważna zarówno dla samego człowieka, który pracuje, jak i dla jego rodziny. Dziękując za pracę módlmy się za osoby i rodziny, we Włoszech i na całym świecie, które nie mają pracy, czy też niejednokrotnie wykonują zajęcia niegodne, źle opłacane, szkodliwe dla zdrowia – mówił Ojciec Święty. – Musimy Bogu nieustannie dziękować za pracę. I musimy angażować się, każdy według własnej odpowiedzialności, by praca była godna, respektowała osoby i rodziny, była sprawiedliwa. Tutaj w Watykanie mamy dodatkową rację ku temu, mamy Ewangelię, musimy śledzić wytyczne Katolickiej Nauki Społecznej. W Watykanie nie chcę niczego, co by tego nie respektowało. Żadnej pracy na czarno, żadnych krętactw”.

Nawiązując do zakończonego niedawno Jubileuszu Miłosierdzia Papież wskazał, że jego owoce nieustannie należy wnosić do świata, także do tego niewielkiego w Watykanie, żyjąc skromnie, sprawiedliwie i miłosiernie.

 

Ojciec Święty zadzwonił do porannego programu telewizyjnego

Ogromne zaskoczenie przeżyli dziennikarze włoskiego kanału telewizyjnego RAI UNO, gdy kilka minut po godzinie 9:00 do prowadzonego na żywo porannego magazynu zadzwonił Papież. Blok informacyjny tego kanału „Unomattina”, obejmującego wiadomości i aktualną publicystykę, obchodzi 22 grudnia 30-lecie istnienia i cieszy się ogromną popularnością wśród telewidzów. Podczas jubileuszowej audycji w studiu obecni byli dyrektorzy stacji, reżyserzy programów, dziennikarze, technicy i wielu fanów tego programu. Prawdopodobnie to właśnie skłoniło Franciszka do wykonania tej niecodziennej rozmowy telefonicznej.

„Dzień dobry! Powiedziano mi, że dla waszego programu «Unomattina» to ważna data, obchodzicie 30-lecie nadawania” – tymi słowami Ojciec Święty wywołał ogromne poruszenie wśród zebranej w studiu publiczności. Przekazał twórcom programu gratulacje, a wszystkim pracownikom RAI i telewidzom świąteczne życzenia.

„Chciałem pogratulować wam, autorom programu, prowadzącym go, dziennikarzom, reżyserom, technikom, innym pracownikom, słowem: wszystkim, którzy współpracują w przygotowaniu tego bardzo popularnego programu. Życzę wam Bożego Narodzenia chrześcijańskiego, takiego, jakim było to pierwsze, kiedy Bóg zdecydował się odwrócić wartości świata, stał się maleńkim w stajence, wraz z maluczkimi, ubogimi, zepchniętymi na margines. Maleńkość. Niech w tym świecie, gdzie czci się tak bardzo bożka-pieniądz, Boże Narodzenie pomoże nam spojrzeć na maleńkość tego Boga, który radykalnie odwrócił wartości tego świata” – powiedział Papież.

Oceń treść:
Źródło:
;