Imieniny: Flory, Emmy, Chryzogona

Wydarzenia: Katarzynki

Watykan

kardynał pietro parolin fot. Episkopat.pl

W piątek 23 grudnia rano Papież wraz ze swymi współpracownikami z Kurii Rzymskiej wysłuchał czwartego już w tym roku kazania adwentowego o działaniu Ducha Świętego. W liście do ruchu Komunia i Wyzwolenie Franciszek zwrócił uwagę, że wiele nieszczęść Kościoła zaczęło się od braku ubóstwa. Papieska Rada „Cor Unum” poinformowała także, że w imieniu Ojca Świętego zostanie przekazana pierwsza transza pomocy finansowej dla Ukrainy a watykański sekretarz stanu odniósł się do zamachów terrorystycznych w Berlinie.

 

Wiele nieszczęść Kościoła bierze się z braku ubóstwa

„Ubodzy przypominają nam to, co jest istotne w życiu chrześcijańskim” – pisze Ojciec Święty w liście do ruchu Komunia i Wyzwolenie. Skierował go na ręce ks. Juliana Carrona, przewodniczącego Bractwa Comunione e Liberazione. Papież dziękuje za przekazane mu ofiary na jego dzieła charytatywne. Zebrano je z okazji zakończonego przed miesiącem Roku Świętego podczas pielgrzymek do ponad dwustu sanktuariów maryjnych całego świata.

W swoim liście Papież przytacza stwierdzenie św. Augustyna, że niejednemu łatwiej jest rozdawać wszystkie swoje dobra biednym, aniżeli samemu stać się „ubogim w Bogu”. „To ubóstwo jest konieczne, ponieważ ukazuje, co mamy naprawdę w sercu, mianowicie potrzebę Boga” – dodaje Ojciec Święty. Przypomina też nauczanie założyciela zakonu, do którego należy. Św. Ignacy Loyola uważał, że ubóstwo jest murem obronnym. Wiele nieszczęść Kościoła zaczęło się bowiem od braku ubóstwa. „W świecie rozdzieranym logiką zysku, która powoduje nowe formy biedy i rodzi kulturę odrzucania, nie przestaję błagać o łaskę Kościoła ubogiego i dla ubogich – pisze dalej Franciszek do ruchu Komunia i Wyzwolenie. – Nie jest to program liberalny, ale radykalny, bo oznacza powrót do korzeni. A wracanie do początków nie jest wycofywaniem się w przeszłość, tylko daje siłę do odważnego zaczynania, skierowanego w stronę jutra. To rewolucja czułości i miłości” – podkreśla Papież.

 

Ostatnie kazanie adwentowe

Rano Papież wraz ze swymi współpracownikami z Kurii Rzymskiej wysłuchał w watykańskiej kaplicy Redemptoris Mater czwartego już w tym roku kazania adwentowego. W tegorocznych naukach o. Raniero Cantalamessa rozważał różne aspekty działania Trzeciej Osoby Trójcy Przenajświętszej. W piątek mówił o Jej roli we wcieleniu Syna Bożego.

Za tytuł rozważania obrał słowa z odmawianego podczas Mszy wyznania wiary: „Za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Kaznodzieja Domu Papieskiego zwrócił jednocześnie uwagę, że do właściwego przeżywania uroczystości Bożego Narodzenia i pełnego uświadomienia sobie tajemnicy, którą wtedy obchodzimy, również potrzebna jest łaska Ducha Świętego.

„W chwili narodzenia Jezusa świat był tak samo niespokojny jak dzisiaj, chociaż wszystko działo się w kręgu bardziej ograniczonym. Drogi i gospody roiły się od ludzi z powodu spisu ludności. Ówczesnymi wielkimi osobistościami, wprawdzie dalekimi, byli cezar August i król Herod. Tylko dwie osoby, Maryja i Józef, wiedziały o najważniejszym wydarzeniu nie tylko tamtych czasów, ale całych dziejów. Ta sytuacja powtarza się duchowo w każde Boże Narodzenie. Wiadomości o aktach terroryzmu, o wojnach, o masach ludzi zmuszonych, tak jak wtedy, do opuszczenia swych domów i dla których, tak jak dla Maryi i Józefa, «nie było miejsca w gospodzie», nakładają się jedna na drugą i docierają do nas już «w czasie rzeczywistym». Tylko ten, kto przez godzinę czy choćby chwilę będzie umiał wyciszyć wszystko, tak na zewnątrz, jak też wewnątrz siebie, i dzięki łasce Ducha Świętego uświadomi sobie to, co upamiętniamy tego dnia, będzie mógł powiedzieć, że naprawdę obchodził Boże Narodzenie” – powiedział o. Cantalamessa.

 

Papieska pomoc świąteczna dla Ukrainy

Jeszcze przed Bożym Narodzeniem zostanie przekazana w imieniu Ojca Świętego dla znajdującej się w kryzysie humanitarnym Ukrainy pierwsza transza jego pomocy finansowej. Poinformowała o tym w specjalnym komunikacie Papieska Rada „Cor Unum”. Chodzi o kwotę blisko 6 mln euro. Zostanie ona przeznaczona dla 2 mln beneficjentów, niezależnie od ich przynależności religijnej czy etnicznej. Objęte zostaną nią przede wszystkim regiony Doniecka i Ługańska, Zaporoża, Charkowa i Dniepropietrowska. Wspomniana kwota to połowa tego, co udało się zebrać w czasie ogłoszonej przez Franciszka specjalnej zbiórki pieniędzy, którą przeprowadzono 24 kwietnia w kościołach całej Europy.

Dla skutecznej dystrybucji zebranych funduszy Papieska Rada „Cor Unum” powołała w Zaporożu własny komitet, którego koordynatorem został biskup pomocniczy diecezji charkowsko-zaporoskiej Jan Sobiło. Jego zadaniem jest ocena i selekcja zgłoszonych projektów pomocowych. Aktualnie realizuje się tam 20 dużych projektów (każdy o budżecie do 250 tys. euro) oraz 39 tzw. inicjatyw solidarnościowych (do 20 tys.). Dotyczą one głównie pomocy żywnościowej, mieszkaniowej i medycznej oraz dystrybucji środków czystości.

 

Watykan zaniepokojony atakami w Niemczech i Turcji

Trzeba walczyć z terroryzmem, zajmując się także problemami, które stanowią źródło ataków – wezwał watykański sekretarz stanu. Kard. Pietro Parolin odniósł się do zamachów terrorystycznych w Berlinie na przedświątecznym jarmarku.

„Jesteśmy oczywiście przepełnieni bólem z powodu tego, co się stało. Jeszcze raz Stolica Apostolska potępia takie akty przemocy uderzające w niewinnych. W świątecznej, radosnej atmosferze Bożego Narodzenia ten terror staje się jeszcze bardziej brutalny. Pozostaje w mocy to, co mówiliśmy zawsze: trzeba walczyć z terroryzmem przy użyciu wszelkich dostępnych nam legalnych środków, a jednocześnie wszyscy musimy poważnie pracować nad wyeliminowaniem przyczyn tego fenomenu” – powiedział kard. Parolin.

Watykański sekretarz stanu wyraził też ubolewanie Stolicy Apostolskiej z powodu zamachu na rosyjskiego ambasadora w Ankarze. Wskazał, że to wydarzenie zakłóca jeszcze bardziej wszelkie próby zaprowadzenia pokoju w Syrii.

Oceń treść:
Źródło:
;