Imieniny: Zyty, Teofila, Felicji

Wydarzenia: Dzień Grafika i Rysunku Graficznego

Polska

23 października - 90. Światowy Dzień Misyjny

niedziela misyjna fot. Episkopat.pl

W Polsce Światowy Dzień Misyjny (przebiegający w tym roku pod hasłem „Ochrzczony to znaczy posłany”) nazywany jest ‘Niedzielą Misyjną’ (zawsze przedostatnia niedziela października). W tym roku szczególnie wybrzmiewa misyjne posłanie każdego ochrzczonego, co wiele razy podkreślane jest w wypowiedziach Stolicy Apostolskiej.

 

Orędzie papieża Franciszka

W tegorocznym orędziu na Światowy Dzień Misyjny papież Franciszek uwrażliwia nas na powszechny wymiar misji przez przypomnienie o naszym udziale w funduszu solidarnościowym składającym się z ofiar składkowych z Niedzieli Misyjnej. Ojciec Święty zauważa ogromny wkład kobiet w dzieło ewangelizacyjne, porównując ich zaangażowanie i troskę do matczynej – miłosiernej i wrażliwej – miłości Kościoła.

Fundusz solidarnościowy to pomoc materialna, jaką wierni składają w czasie Niedzieli Misyjnej na całym świecie.

Tydzień Misyjny

W Polsce Niedziela Misyjna otwiera Tydzień Misyjny. Dyrekcja krajowa Papieskich Dzieł Misyjnych, jak co roku, przygotowała pomocne materiały duszpasterskie i liturgiczne, które rozesłano do wszystkich parafii w Polsce. Można tam znaleźć m.in.

  • rozważania różańcowe,
  • czytanki na każdy dzień Tygodnia Misyjnego,
  • homilie dla dorosłych i dzieci,
  • scenariusz katechezy misyjnej dla szkoły podstawowej,
  • filmy prezentujące cztery Papieskie Dzieła Misyjne.

Czwartek w Tygodniu Misyjnym – to Ogólnopolski Dzień Modlitw o beatyfikację Pauliny Jaricot, rozwój misji i dzieła Żywego Różańca.

W tym roku mija 190. rocznica założenia Żywego Różańca.

Członkowie Stowarzyszenia Żywy Różaniec to osoby, które zjednoczone w 20-osobowych różach modlą się w intencjach papieskich (ogólnej i ewangelizacyjnej), wspierają misje, formują się zgodnie z zaleceniami krajowego moderatora ŻR oraz w swoim charyzmacie zachowują przepisy Statutu ŻR.

STAŁE AKCJE PDM W POLSCE

AdoMiS – Adopcja Misyjnych Seminarzystów.

Misyjny Bukiet – zamieniamy kwiaty przynoszone na uroczystości na dar modlitwy i równowartość pieniężną, którą przekazujemy na utrzymanie kleryków w krajach misyjnych.

Misyjne Apostolstwo Chorych – opieka duchowa, pierwsze piątki miesiąca za misjonarzy oraz cierpienie ofiarowane Bogu w intencji misji.

Żywy Różaniec dla Misji – duchowe wsparcie oraz pomoc w wybudowaniu kaplicy w Naung Kan w diecezji Kyaingtong, Myanmar (Birma), których to zadań podjęła się wspólnota różańcowa z Polski za pośrednictwem PDRW.

Młodzieżowy Wolontariat Misyjny PDRW – program dla młodzieżowych wspólnot szkolnych i parafialnych, dzięki któremu młodzi ludzie formują się w duchu misyjnym.

Kolędnicy Misyjni – akcja bożonarodzeniowego kolędowania dzieci, które odwiedzając rodziny, głoszą radość Ewangelii oraz zbierają ofiary dla swoich rówieśników w krajach misyjnych (w tym roku wspieramy dzieci w Tajlandii).

STATYSTYKI

Polska

PDRW w Polsce przekazały na pomoc dla Kościoła misyjnego: 1077568,75 USD.

Misjonarze z Polski – 2007 osób w 97 krajach.

Najwięcej polskich misjonarzy i misjonarek, tak jak w latach ubiegłych, pracuje w Afryce i na Madagaskarze – 810, w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach – 784, w Azji – 327, w Oceanii – 67 oraz w Ameryce Północnej – 19.

Najwięcej polskich misjonarzy pracuje w posłudze duszpasterskiej, jako kapłani, sprawując sakramenty św., w katechizacji, w szpitalach, szkołach, przytułkach. Zdarza się także, że pracują jako wykładowcy, ojcowie duchowni, ekonomowie lub zakładając nowe misje tam, gdzie Ewangelia i struktury Kościoła jeszcze nie dotarły.

Świat

Na całym świecie na terytoriach misyjnych pracuje:

32 435 kapłanów diecezjalnych,

11 242 kapłanów zakonnych,

8374 braci zakonnych,

62 524 siostry zakonne.


 

;