Imieniny: Pauliny, Tomasza, Jana

Wydarzenia: Dzień Kultury Fizycznej

Solidarność

 fot. Materiały prasowe

25 lat temu, 10 października 1990 r. została reaktywowana Caritas Polska jako duszpasterska instytucja charytatywna Kościoła Katolickiego w Polsce, nawiązująca w swojej działalności do tradycji Caritas sprzed 1950 r.

 

Dokładnie 25 lat później, 10 października 2015 roku w Teatrze Polskim odbędzie się uroczysta, ekumeniczna gala Ubi Caritas, podczas której wspominana będzie historia ćwierćwiecza działań na rzecz pomocy osobom potrzebującym w Polsce i za granicą. Podczas gali wręczone zostaną nagrody Ubi Caritas w postaci statuetki świętej Siostry Faustyny Kowalskiej, która zainicjowała w Polsce i na świecie kult Miłosierdzia Bożego. Obecni z nami będą przedstawiciele Caritas Diecezjalnych, przyjaciele z bratnich organizacji, prawosławnej Eleos i ewangelickiej Diakonii oraz liczni reprezentanci instytucji kościelnych i państwowych, polskich i zagranicznych.

Dzień wcześniej, 9 października w siedzibie Caritas Polska przy ulicy Okopowej 55 w Warszawie odbędzie się międzynarodowa konferencja „Rodzina troską Caritas”, na której zastanowimy się jak poprzez pryzmat rodziny skuteczniej wspierać osoby chore, niepełnosprawne, bezdomne oraz motywować wolontariuszy. Swoją prelekcję podczas konferencji wygłoszą: Minister Pracy i Polityki Społecznej, Władysław Kosiniak-Kamysz, przewodniczący Caritas Internationalis, Michel Roy i sekretarz Papieskiej Rady Cor Unum Gianpietro Dal Toso. Specjalny panel będzie poświęcony również uchodźcom. Udział w nim wezmą: dyrektorzy Caritas Syria, Pascal al-Kateb i Caritas Liban, ks. Paul Karam. Swoją obecność potwierdził również dyrektor Caritas Spes Lwów, ks. Wiesław Dorosz.

Tego samego dnia o godzinie 11:30 w siedzibie Caritas Polska odbędzie się konferencja prasowa poświęcona pomocy Caritas Polska na Bliskim Wschodzie i na Ukrainie w kontekście 25 lat pomocy międzynarodowej. W konferencji, którą poprowadzi Marcin Przeciszewski, dyrektor Katolickiej Agencji Informacyjnej, wezmą udział: dyrektor Caritas Syria, dyrektor Caritas Liban, dyrektor Caritas Spes we Lwowie, przewodniczący Caritas Internationalis, dyrektor Caritas Polska, ks Marian Subocz oraz Marta Titaniec, koordynator projektów zagranicznych Caritas Polska.

Wspieramy potrzebujących gdyż jak napisał Papież Franciszek „Wiarygodność Kościoła weryfikuje się na drodze miłości miłosiernej i współczującej”. Jesteśmy w rodzinie, do której należą Caritas narodowe z prawie wszystkich krajów świata, zrzeszone w Caritas Internationalis. W ramach tej rodziny wspieramy się wzajemnie kierując się słowami Jezusa: „Po tym wszyscy poznają, żeście uczniami moimi, jeśli miłość wzajemną  mieć będziecie”. Jesteśmy szczęśliwi, że przez 25 lat Caritas w Polsce zyskała społeczne zaufanie i że przez ciężką pracę na dobre wpisała w codzienność, konkretną jak chleb Ewangelię Miłosierdzia - powiedział dyrektor Caritas Polska, ksiądz Marian Subocz.

W ciągu 25 lat Caritas w Polsce rozwinęła działalność w 44 diecezjalnych Caritas dysponujących blisko 900 ośrodkami wielorakiej pomocy. Na co dzień jej działalność wspomaga 100 000 wolontariuszy. W blisko 5000 parafii w Polsce działają Parafialne Zespoły Caritas a w 2500 szkół działają Szkolne Koła Caritas. Kuchnie dla ubogich Caritas rozdają rocznie blisko 2 mln 700 tys posiłków. Najbardziej znaną akcją Caritas w Polsce jest Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Tylko w zeszłym roku na polskich stołach wigilijnych zapłonęły 3 mln świec, z których dochód przeznaczony jest na cel charytatywny. W ciągu 25 lat Caritas Polska udzielała pomocy zagranicznej w kilkudziesięciu krajach świata, w tym w Rwandzie, Somalii, na Haiti, na Filipinach, w Iraku, Iranie, Syrii, na Ukrainie i w wielu innych.

;