Imieniny: Wita, Jolanty

Wydarzenia: Światowy Dzień Praw Osób Starszych

Encykliki

25 lat Fides et Ratio. Bp Staglianò: Wiara pomaga rozumowi być sobą

jan paweł drugi fot. Grzegorz Gałązka

Wiara, która wchodzi w dialog z rozumem pomaga rozumowi być sobą – powiedział w rozmowie z Radiem Watykańskim bp Antonio Staglianò, Przewodniczący Papieskiej Akademii Teologicznej. Dziś obchodzimy 25 rocznicę publikacji encykliki św. Jana Pawła II Fides et Ratio.

 

„Wiara i rozum (Fides et ratio) są jak dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy. Sam Bóg zaszczepił w ludzkim sercu pragnienie poznania prawdy, którego ostatecznym celem jest poznanie Jego samego, aby człowiek — poznając Go i miłując — mógł dotrzeć także do pełnej prawdy o sobie” – czytamy w pierwszych słowach encykliki. Komentując wagę tego dokumentu przewodniczący Papieskiej Akademii Teologicznej zaznaczył jego aktualność i znaczenie w dialogu między wiarą i rozumem.

„Wiara, która wchodzi w dialog z rozumem, który tutaj rozumiemy jako ludzką kulturę i wiedzę pomaga rozumowi być sobą. Jak powiedział Benedykt XVI. Wiara nie przeszkadza rozumowi, wiara nie jest więzieniem, nie więzi rozumu, nie blokuje rozumu, wręcz przeciwnie, wiara pomaga mu w rozwoju rozum, aby rozum ze swoim potencjałem mógł osiągnąć sukcesy, których wymagają jego badania. Jednak nie mogą one być tylko sukcesami techniczno-naukowymi, ale muszą być sukcesami ludzkimi, ponieważ rozum człowieka nie jest rozumem algorytmu. Jest rozumem człowieka, który ma wrażliwość, ciało i serce, wolę i wolność. Dlatego działanie rozumu, naukowe i krytyczne, musi być zawsze w relacji to tej pełni człowieczeństwa. Wiara przez Objawienie, ukazuje pełnię człowieczeństwa, która objawia się w Jezusie Chrystusie.“

Źródło:
;