Imieniny: Pauliny, Tomasza, Jana

Wydarzenia: Dzień Kultury Fizycznej

Życie

25 lat Human Life International w Polsce

 fot. Fotolia.com

Human Life International, jedna z największych organizacji obrońców życia, obchodzi 25-lecie swego działania w Polsce. Na uroczystościach, które miały miejsce 20 października w Sali Białej gdańskiego Ratusza zgromadzili się obrońcy życia z całej Polski oraz przedstawiciele ruchów działających na rzecz rodziny. Zasługą polskiej HLI jest praca nie tylko na rzecz obrony życia w Polsce, ale pomoc w tworzeniu struktur obrony życia w Europie środkowo-wschodniej i na olbrzymich terenach dawnego Związku Sowieckiego.

 

20 października 1993 roku o. Paul Marx OSB, założyciel i prezydent HLI razem z abp. Tadeuszem Gocłowskim, metropolitą gdańskim, poświęcili regionalne biuro Human Life International (HLI) w Gdańsku. Kilka dni później 26-28 października odbyła się w Gdyni I Międzynarodowa Konferencja HLI w Polsce, pt. „Miłość – Życie – Rodzina”. Od tamtego czasu minęło właśnie 25 lat…

Celem działań HLI w Polsce jest „pełna miłości ochrona życia dziecka poczętego i pomoc jego rodzinie oraz szeroka, pozytywna edukacja społeczna pro-life i prorodzinna w odniesieniu do encyklik „Humanae vitae” i „Evangelium vitae”.

W służbie życia HLI przez 25 lat działalności przeszkoliło kilkadziesiąt tysięcy liderów pro-life i z Polski, i ze Wschodu. Przygotowało i upowszechniło setki tysięcy materiałów edukacyjnych w obronie życia: ulotki, broszury, gazety, książki, filmy, muzykę - w wielu językach regionu. Rozdało setki tysięcy modeli Małego Jasia oraz dużych zestawów „Jak Powstałem”. Przygotowywało ekspertyzy, opracowania naukowe, tłumaczenia cennych dokumentów oraz prowadziło Instytut Nauk Demograficznych i Społecznych. Prowadziło lobbying na światowych szczytach ONZ w Kairze, Kopenhadze, Pekini i Rzymie. Z błogosławieństwem św. Jana Pawła II współpracowało z Papieską Radą ds. Rodziny. Organizowało szkolenia i owocną współpracę z prawosławnymi obrońcami życia na Wschodzie. Zorganizowało 11 wielkich międzynarodowych kongresów o tematyce „Miłość – Życie – Rodzina”. Prowadziło grupy Seminarzystów w Obronie Życia w Polsce, w Rosji, na Ukrainie i na Białorusi. Założyło Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia – najszerszą z możliwych platformę wsparcia obrony życia. Organizowało modlitwę w intencji obrony życia. Przygotowywało pomoc dla matek w najtrudniejszych sytuacjach. Organizowało Marsze dla Życia (wielkie i lokalne). Koordynowało peregrynację Ikony Częstochowskiej przez świat w obronie życia „Od Oceanu do Oceanu”, która nadal trwa – Od Władywostoku do Fatimy oraz przez Amerykę Pn. i Pd.

Z okazji jubileuszu 25-lecia HLI w Polsce przygotowano albumowe wydanie książki „Światłość w ciemności Wschodu – pamięci Galiny Maslennikowej”, która ukazuje pracę na Wschodzie. Dochód z tej książki jest w pełni przeznaczony na realizację celów statutowych HLI w Polsce.

Uroczystość z okazji 25-lecia HLI w Polsce odbyła się w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska na ulicy Długiej w sobotę 20 października. Druga część uroczystości zaplanowana jest tydzień później na Jasnej Górze. Z tej okazji zjadą się przedstawiciele tzw. Rodziny HLI z całej Europy. Będzie reprezentowanych 15 krajów: Białoruś, Litwa, Łotwa, Rosja, Kazachstan, Słowacja, Czechy, Węgry, Albania, Rumunia, Austria, Włochy, Francja, Irlandia i Polska. Przejeżdża także prezydent HLI z USA ks. Shenan Boquet. Swoją obecność zapowiedzieli abp Tomasz Peta z Kazachstanu, abp. Wacław Depo metropolita częstochowski oraz bp Jan Wątroba.

Uroczysta Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze odbędzie się 27 października br. o godz. 11:00. Zostanie wówczas poświęcona nowa ikonograficzna kopia wizerunku Jasnogórskiego (siostrzana do wędrującej „Od Oceanu do Oceanu”), która jest przeznaczona jako dar dla Kazachstanu. Od stycznia 2019 roku rozpocznie Ona peregrynację w obronie życia przez parafie katolickie w Archidiecezji Astany.

Podczas uroczystości na Jasnej Górze zostanie także odnowiony Akt Powierzenia ochrony cywilizacji życia i miłości w ręce Najświętszej Maryi Panny w języku polskim i angielskim. „To bardzo ważne wydarzenie, gdyż wielką siłą potopu zalewa nas cywilizacja śmierci, zwracamy się więc do Bogurodzicy, aby obronę cywilizacji życia wzięła w swoje ręce. Ona jest przecież Niepokonanym Zwycięstwem!” - podkreśla Ewa H. Kowalewska z Human Life International - Polska.

„Z okazji jubileuszu nie przyjmujemy żadnych kwiatów ani upominków. Uczestników uroczystości jubileuszowych poprosiliśmy o rzeczy potrzebne do kompletowania wyprawek dla noworodków ubogich mam. Niektórzy przyniosą coś w naturze (pieluchy, oliwkę itd.), inni wrzucą coś do wspólnej skarbonki. Wszystko na pewno bardzo się przyda. Takie upominki, dzięki którym możemy pomóc najbardziej potrzebującym, są dla nas najcenniejsze i przynoszą najwięcej radości” - informuje Ewa H. Kowalewska.

Oceń treść:
;