Imieniny: Laury, Marcjana, Alberta

Wydarzenia: Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszami

Polska

25 sierpnia odbędzie się sesja Rady Biskupów Diecezjalnych na Jasnej Górze

zebranie plenarne fot. Episkopat.pl

Tematem przewodnim tegorocznego spotkania biskupów diecezjalnych będzie proces synodalny Kościoła w Polsce. „Biskupi poczynią refleksję nad diecezjalnym i krajowym etapem Synodu o synodalności Kościoła, ogłoszonym przez papieża Franciszka” – powiedział sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur G. Miziński. Rada Biskupów Diecezjalnych odbędzie się 25 sierpnia br. na Jasnej Górze.

 

Podczas spotkania osoby odpowiedzialne za proces synodalny w Polsce podzielą się z biskupami informacjami na temat przebiegu części diecezjalnej i opracowania syntezy ogólnokrajowej.

„Cieszymy się, że ten etap dobiega końca. Był to czas wytężonej pracy w poszczególnych diecezjach. Jesteśmy wdzięczni abp. Adrianowi Galbasowi, który jako odpowiedzialny z ramienia Konferencji Episkopatu Polski czuwał nad przebiegiem tego etapu wraz z Instytutem Statystyki Kościoła Katolickiego” – zaznaczył bp Miziński.

Sekretarz generalny KEP dodał, że w określonym przez Stolicę Apostolską terminie została przygotowana synteza krajowa, którą wysłano do Sekretariatu Synodu w Watykanie. Zostanie ona zaprezentowana 25 sierpnia na Jasnej Górze podczas specjalnej konferencji prasowej.

Bp Miziński przekazał, że biskupi podejmą również temat nowelizacji statutu Konferencji Episkopatu Polski. „Dotychczas został przygotowany projekt, konsultowany zarówno z Radą Prawną KEP, jak i ze wszystkimi biskupami. Po przyjęciu w głosowaniu ostatecznej wersji nowego statutu zostanie on przesłany do Stolicy Apostolskiej, aby uzyskać recognitio” – podkreślił.

Następnego dnia, 26 sierpnia, biskupi wezmą udział w obchodach uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Mszy św. o godz. 11.00 na Szczycie jasnogórskim przewodniczyć będzie i homilię wygłosi abp Wojciech Polak, Prymas Polski.

„Wszystkich biskupów i wiernych serdecznie zapraszamy do udziału w tym dziękczynieniu za opiekę naszej Pani i Królowej Jasnogórskiej nad Kościołem, który jest w Polsce, nad naszym Narodem i nad całym światem” – powiedział bp Miziński.

Źródło:
;