Imieniny: Adelii, Klemensa, Felicyty

Wydarzenia: Dzień Licealisty

Polska

młodzież fot. Grzegorz Szpak

W poniedziałek, 3 lipca br., rozpocznie się Festiwal Życia w Kokotku – największy plenerowy festiwal chrześcijański dla młodzieży w Polsce. Organizatorzy spodziewają się w tym roku rekordowej frekwencji.

 

Na początku lipca do Kokotka – na co dzień niewielkiej, spokojnej osady ukrytej w lublinieckich lasach – znów przyjadą młodzi ludzie z całej Polski, a nawet z zagranicy. To, co ich przyciąga, to Festiwal Życia, czyli największa tego typu chrześcijańska impreza w kraju – tydzień pod namiotami, koncerty, konferencje, warsztaty, strefa chilloutu, a przy tym codzienne Msze św., plenerowe nabożeństwa i nieustająca przez cały tydzień adoracja Najświętszego Sakramentu.

„Podczas tego tygodnia dzieje się wszystko. Jest czas na zabawę, na wartościowe rozmowy, na poznanie nowych ludzi. Każdy ma w sercu różne potrzeby: spotkania z Bogiem, z drugim człowiekiem, ale też spędzenia czasu z samym sobą. Na Festiwalu Życia można tego wszystkiego doświadczyć. Najbardziej ujmuje mnie, że na twarzach młodych osób widać tu po prostu radość” – mówi Natalia Skrzypiec, która w poprzednich latach poznała festiwal od strony uczestnika i wolontariusza.

Na uczestników czeka już wielka scena i zadaszenia na nowym festiwalowym polu, które teraz zlokalizowane jest jeszcze bliżej stawu Posmyk. Wiadomo już, że – w porównaniu do poprzednich lat – wydarzenie zgromadzi rekordową ilość ludzi, bo przez cały tydzień w festiwalu będzie brało udział ponad tysiąc osób, a jeszcze więcej dołączy w poszczególne dni oraz w weekend. Treść tegorocznej edycji wyznaczy postać św. Jana Chrzciciela.

„W tym roku hasło festiwalu brzmi +Jestem+, ale z punktu widzenia uczestnika każdego dnia będzie budowane pewne napięcie: jestem czy nie jestem chciany, jestem czy nie jestem wyjątkowy? Wobec powszechnego – szczególnie wśród młodych ludzi – kryzysu tożsamości i mierzenia się z często nierealnymi oczekiwaniami innych, historia św. Jana Chrzciciela ma pomóc odnaleźć się we właściwej pozycji, nawet jeśli świat zdaje się mówić inaczej” – tłumaczy o. Tomasz Maniura, oblacki duszpasterz młodzieży i główny organizator Festiwalu Życia.

Festiwal Życia 2023 – co w programie?

Tygodniowy festiwal rozpocznie się w poniedziałek, 3 lipca. O 16.00 inauguracyjną Mszę św. odprawi bp Grzegorz Suchodolski, przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży Konferencji Episkopatu Polski, a o 18.30 spotkanie integracyjne poprowadzi DJ Tomasz Cichy.

We wtorek poranną konferencję wygłosi o. Andrzej Jastrzębski, misjonarz oblat, naukowiec i wykładowca Uniwersytetu św. Pawła w Ottawie (Kanada), a wieczorem Jan Stokłosa poprowadzi wyjątkowy, opracowany wyłącznie na Festiwal Życia koncert w wykonaniu orkiestry Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” oraz festiwalowego zespołu „3 Dni 3 Noce”. Będzie to muzyczna opowieść o losach św. Jana Chrzciciela.

W środę prelegentką będzie Basia Turek, niepełnosprawna trenerka personalna i podróżniczka, współautorka książki „Pełnymi garściami”. Tego wieczoru na scenie zagra 2Tm2,3 – po raz pierwszy od kilku lat w rockowej, a nie akustycznej aranżacji i w pełnym składzie.

Czwartek to spotkanie z Marcinem Zielińskim, znanym ewangelizatorem i charyzmatykiem, a także ekstremalny, widowiskowy Bieg Festiwalowicza przez wodę, błoto i las. W piątek – konferencja Świętego Monitora (księża Wojciech Iwanecki i Piotr Piekło, prowadzący kanał na YouTubie pod taką nazwą) oraz wieczorny koncert uwielbienia.

Kulminacja wydarzeń spodziewana jest w sobotę. Rano nastąpi długo wyczekiwane spotkanie z Moniką Hoffman-Piszorą, autorką bloga @monika_i_dzieciaki_cudaki na Instagramie. O 18.00 wystąpi Daria Marx, wschodząca gwiazda polskiej sceny muzycznej, której utwory – „Love Blind”, „Paranoia” czy „Never Ending Story” – wdzierają się na czołówki notowań i playlist. A o 20.00 koncert zagra Tribbs – producent muzyczny, DJ i kompozytor, który w Polsce wybił się dzięki zyskującym miliony odtworzeń coverom przebojów Budki Suflera czy Krzysztofa Krawczyka, a ostatnio stał się niespodziewaną gwiazdą Eurowizji, lecz nie jako wykonawca, a autor utworu dla reprezentującego Szwajcarię Remo Forrera, finalisty konkursu.

Festiwal zakończy się w niedzielę uroczystą Mszą św. pod przewodnictwem metropolity katowickiego abp. Adriana Galbasa.

Bilety i szczegóły dostępne są na stronie wydarzenia: www.festiwalzycia.pl

Festiwal Życia w Kokotku

Festiwal Życia w Kokotku (leśna dzielnica Lubińca na Śląsku) organizowany jest od 2018 roku. Wydarzenie porównywane jest do największych festiwali muzycznych, tyle, że w katolickim wydaniu. Ostatnia edycja zebrała mnóstwo pozytywnych opinii i odbiła się szerokim echem w ogólnopolskich mediach.

Głównym organizatorem Festiwalu Życia jest o. Tomasz Maniura, misjonarz oblat i założyciel duszpasterstwa młodzieży NINIWA, znany z prowadzenia zagranicznych wypraw rowerowych NINIWA Team (m.in. do Jerozolimy, Maroka, na Nordkapp i Syberię) oraz stworzenia dużego, prężnie działającego ośrodka rekolekcyjno-wypoczynkowego w Kokotku.

W organizację wydarzenia włącza się szereg polskich diecezji i zakonów, a honorowe patronaty nad festiwalem objęli m.in. Konferencja Episkopatu Polski, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz Wojewoda Śląski.

Źródło:
;