Imieniny: Kseni, Cecylii, Bernardety

Wydarzenia: Dzień Sapera

Pod oknem

30. Żywa Szopka przy Franciszkańskiej

 fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Na otwarcie 30. Żywej Szopki przy ul. Franciszkańskiej przybył abp Marek Jędraszewski, który złożył życzenia zgromadzonym krakowianom.

 

Abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę, że w dzisiejszą noc przeżywamy kolejną rocznicę narodzin Zbawiciela świata. Zaznaczył, że główna myśl liturgii Bożego Narodzenia to prawda o tym, że Syn Boży stał się człowiekiem, aby ludzie mogli stać się Bożymi dziećmi. – Tego poczucia, że Pan Bóg nas kocha, że jesteśmy Jego dziećmi, mamy jednego Ojca w niebie, a przez to jesteśmy dla siebie braćmi i siostrami, tego wam z całego serca życzę. Łącznie z darami, które On nam od swego Ojca przynosi – darami pokoju, radości i braterstwa – mówił metropolita krakowski do zebranych wokół Żywej Szopki przy Franciszkańskiej.

Arcybiskup podkreślił, że życzenia pokoju są niezwykle ważne, bo za wschodnią granicą Polski toczy się brutalna wojna, w której każdego dnia giną niewinni ludzie. – Najpierw życzę pokoju serc, sumień, umysłów, który to pokój jest Bożą łaską, najważniejszą i najpiękniejszą. A potem życzę wam pokoju między wami, w waszych domach, rodzinach, pośród najbliższych, (…) pokoju dla całej naszej ojczyzny – składał życzenia metropolita.

Tradycja Żywej Szopki przy Franciszkańskiej w Krakowie sięga roku 1992. Wówczas bracia studenci z ówczesnego II roku franciszkańskiego seminarium „wypożyczyli” osła z krakowskiego ZOO oraz kozy i owce z Akademii Rolniczej. Inwentarz zamieszkał w auli bł. Jakuba, a w noc wigilijną szopkę nawiedził kard. Franciszek Macharski.

W ramach wydarzenia, które trwa przez dwa kolejne świąteczne dni organizowane jest wspólne kolędowanie i jasełka. Szczegóły na www.szopka.franciszkanska4.pl.

Źródło:
;