Imieniny: Lucji, Wilhelma, Doroty

Wydarzenia: Dzień Stoczniowca i Marynarza

Wspomnienia

33. rocznica wyboru kard. Wojtyły na papieża

Dziś mija 33. rocznica wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża. Jednocześnie, na tydzień przed pierwszym liturgicznym wspomnieniem błogosławionego Jana Pawła II - 22 października – w Przemyślu miało miejsce ostatnie narodowe dziękczynienie za jego beatyfikację. W całym kraju odbywają się Msze św., koncerty, wystawy, festyny, trwa też zbiórka na stypendia Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, która wspiera naukę ubogiej, zdolnej młodzieży.

 

Głównym punktem była Msza św. z udziałem Episkopatu Polski w Przemyślu. Biskupi obradowali tam w dniach 14-15 października podczas Zebrania Plenarnego. Modlili się także z okazji 25-lecia sakry biskupiej abp. Józefa Michalika.

Uroczystości w Przemyślu były przedłużeniem tegorocznego Dnia Papieskiego, który obchodzono 9 października pod hasłem „Jan Paweł II – człowiek modlitwy”. Jednym ze stałych elementów tego Dnia jest zbiórka na rzecz stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, którzy są „żywym pomnikiem” papieża. Ze stypendium korzysta 2,5 tys. młodych, zdolnych, lecz ubogich osób z całego kraju, szczególnie z terenów popegeerowskich. Fundacja – w odróżnieniu od innych tego rodzaju instytucji – przyznaje stypendium na cały czas nauki stypendysty – od gimnazjum po ukończenie studiów.
Fundusz stypendialny można wspomagać przez cały rok – wpłacać na Fundację 1 proc. podatku dochodowego (w ub.r. uzyskano w ten sposób 3,4 mln zł), wpłacać na konto Fundacji lub wysyłając do 31 października br. SMS o treści „Pomoc” pod numer 7250 (koszt 2,46 zł z VAT) lub dzwoniąc pod numer 0704 20 7250 (koszt 2,50 zł z VAT)

W tym roku 70 stypendystów Fundacji ukończyło studia, a studiuje kolejnych tysiąc osób.

Źródło:
;