Imieniny: Gerwazego, Protazego

Wydarzenia: Światowy Dzień Anemii

Polska

330 miast, milion uczestników kolędowało w Orszakach Trzech Króli

Około miliona ludzi w ponad 330 miastach i miejscowościach w całej Polsce i kilkadziesiąt tysięcy w 15 miastach zagranicą wzięło udział w tegorocznych Orszakach Trzech Króli - poinformował KAI rzecznik prasowy Orszaku, Piotr Wysocki. Dodaje, że otwarte i radosne świętowanie Objawienia Pańskiego spotyka się w całym kraju z bardzo dobrym przyjęciem. Wyzwala i pobudza aktywność religijną, wspólnotową i kulturalną.

 

Z informacji jakie Fundacja Orszak Trzech Króli zebrała od organizatorów poszczególnych Orszaków wynika, że tradycyjnie najliczniej w Orszaku uczestniczyli mieszkańcy stolicy.

W Warszawie był to nie tylko 7. orszak, ale też zorganizowano ich dwa - jeden na Placu Zamkowym, a drugi na Targówku. W sumie w obu uczestniczyło ponad 100 tysięcy osób plus około 20 kolejnych tysięcy w okolicznych miejscowościach, jak Łomianki, Baniocha, Ożarów Mazowiecki, Szymanów, Pruszków, Mińsk Mazowiecki, Nadarzyn i Góra Kalwaria.

Wśród dużych miast warto wskazać na frekwencyjne sukcesy Orszaków we Wrocławiu (25 tys. uczestników); Rzeszowie (20 tys. uczestników); Poznaniu (15 tys. uczestników), Gdańsku (8 tys. uczestników), Bydgoszczy (10 tys. uczestników); Białymstoku (17 tys. uczestników), Lublinie (7 tys. uczestników), Szczecinie (6 tys. uczestników).

W mniejszych miastach fenomenem jest frekwencja w 30 tysięcznym Jarosławiu k. Przemyśla, gdzie w Orszaku uczestniczyło ponad 25 tysięcy mieszkańców miasta i okolicznych gmin. W Borku Starym k. Rzeszowa w Orszaku poszło ponad 1,5 tysiąca ludzi, choć sama wieś liczy tylko 1600 mieszkańców.

- Orszaki są formą wspólnego, radosnego przeżywania tego najstarszego chrześcijańskiego święta - podkreśla Maciej Marchewicz, prezes Fundacji Orszak Trzech Króli – Tak liczny, dobrowolny udział w nich ponad miliona ludzi jest dla nas najlepszą nagrodą za wiele miesięcy przygotowań.

Orszaki nawiązują do tradycji wspólnego, publicznego kolędowania i wystawiania jasełek opowiadających historię narodzin Jezusa Chrystusa i hołdu oddanego mu w stajence betlejemskiej przez pasterzy i Trzech Króli - mędrców. W organizację Orszaków włączają się całe społeczności lokalne – parafie, stowarzyszenia, szkoły, rodzice, władze samorządowe, strażacy, ośrodki kultury i organizacje młodzieżowe. Orszakom na ogół patronują miejscowi biskupi oraz przedstawiciele władz świeckich.

- Do ostatnich dni zgłaszały się do Fundacji kolejne miasta i miejscowości, które chciały zorganizować Orszak - mówi Piotr Wysocki, rzecznik prasowy Orszaku – Jeśli dotychczasowa dynamika przyrostu Orszaków się utrzyma, to być może w 2016 roku pójdą one w ponad 600 polskich miastach i miejscowościach.

Źródło:
;