Imieniny: Iwony, Dezyderego, Kryspina

Wydarzenia: Światowy Dzień Żółwia

Dialog

35 lat po modlitwie o pokój Asyż uznany został za „Dom Życia”

bazylika świętego franciszka w asyżu fot. Gunnar Bach Pedersen/ Wikimedia.org Bazylika św. Franciszka w Asyżu

Mija 35 lat od historycznej modlitwy o pokój, zorganizowanej przez Jana Pawła II w Asyżu, z udziałem przedstawicieli różnych religii. Z tej okazji Międzynarodowa Fundacja Raoula Wallenberga nadała Asyżowi tytuł „Dom Życia” za wkład w ratowanie Żydów podczas II wojny światowej.

 

W ramach obchodów w refektarzu klasztoru franciszkanów miała miejsce modlitwa o pokój z udziałem przedstawicieli różnych religii oraz ceremonia zatytułowana „Duch Asyżu”, którą miejscowa diecezja zorganizowała w historycznym centrum wspólnie z władzami miasta. Przy Via Borgo San Pietro zawisła tablica, mająca przypominać przechodzącym tędy licznie pielgrzymom o heroicznej postawie mieszkańców tego miasta.

Tytuł „Domu Życia” przyznaje Międzynarodowa Fundacja im. Raoula Wallenberga, organizacja pozarządowa założona dla upamiętnienia szwedzkiego dyplomaty, który uratował tysiące ludzi przed nazistowskimi prześladowaniami na Węgrzech. Jej misją jest zwrócenie uwagi na wielu cichych bohaterów ratujących Żydów w latach II wojny światowej. „Po raz pierwszy mamy do czynienia z całym miastem, zorganizowanym w sieć ratunkową, mającą swoje centrum w siedzibie miejscowego biskupa” – powiedziała Silvia Costantini, wiceprezes fundacji.

„Wyjątkowo interesującym aspektem jest to, że nie było w tym mieście ani jednego przypadku denuncjacji. Wszyscy mieszkańcy Asyżu zjednoczyli się, aby zapewnić ochronę prześladowanym. Nieprzypadkowo wybraliśmy datę 27 października, aby zwrócić uwagę na ten heroizm – powiedziała Silvia Costantini. – Działalność fundacji wpisuje się bowiem w drogę wytyczoną przez Jana Pawła II w 1986 r., którą kontynuujemy również poprzez modlitwę, odbywającą się 27 dnia każdego miesiąca, poświęconą miejscom ogarniętym wojną lub będącym w skrajnych trudnościach ekonomicznych i społecznych. Ta inicjatywa ma przypominać, że każdy człowiek, nawet w najciemniejszym i najtrudniejszym momencie swojej historii, może zdecydować się na czynienie dobra.“

Oceń treść:
Źródło:
;