Imieniny: Pauliny, Tomasza, Jana

Wydarzenia: Dzień Kultury Fizycznej

Polska

4 czerwca XX Spotkanie Młodych Lednica 2000

 fot. EpiskopatNews / flickr.com

Brama III Tysiąclecia w kształcie ryby na Polach Lednickich będzie Bramą Miłosierdzia – poinformowała we wtorek Ewa Nagel, koordynatorka tegorocznego Spotkania Młodych Lednica 2000. Dekret ustanawiający jedenastą bramę miłosierdzia w archidiecezji gnieźnieńskiej ogłosi 4 czerwca, podczas Spotkania Młodych Prymas Polski abp Wojciech Polak.Dziś w Warszawie odbyła się konferencja prasowa przed organizowanym po raz 20. wydarzeniem ewangelizacyjnym, którego twórcą był o. Jan Góra.

 

 

- Tegoroczne Spotkanie Młodych na Polach Lednickich będzie wyjątkowe, bo będzie okazją do świętowania trzech jubileuszy: 1050. rocznicy Chrztu Polski, jubileuszu 800-lecia Zakonu Dominikańskiego i 20-lecia Spotkań nad Jeziorem Lednickim – powiedział podczas konferencji prasowej w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski o. Wojciech Prus, jeden duszpasterzy Lednicy 2000.

Jak zauważyła Ewa Nagel, okazją do świętowania będą wyjątkowe spotkania, jakie znajdą się w tegorocznym programie Lednicy, które odbędą się w sobotę 4 czerwca. Jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem XX Spotkania Młodych Lednica 2000 konferencję o entuzjazmie wiary wygłosi dominikanin o Adam Szustak, natomiast wieczorem słowo do młodzieży lednickiej wygłosi generał Zakonów Dominikanów o. Bruno Cadoré.

Gościem XX Spotkania Młodych będzie też Prymas Czech abp. Dominik Duka. Wraz z grupą dominikańskiej młodzieży uczci jubileusz chrzcielny Polski. Jako przedstawiciel duchowy kraju, z którego przyszła do Polski wiara chrześcijańska, przyjmie od zebranych na Polach Lednickich odnowione przyrzeczenia chrzcielne. Wygłosi też okolicznościowe słowo.

- Tradycyjnie, tak jak to dzieje się od 20 lat, przesłanie do młodzieży przemówi papież Franciszek – powiedziała Ewa Nagel. Jednak, jak zapewnia koordynatorka, najważniejszym wydarzeniem będzie spotkanie z Jezusem podczas adoracji Najświętszego Sakramentu, które zakończy wybór Chrystusa na Pana i Zbawiciela oraz procesja przez Bramę III Tysiąclecia.

Ewa Nagel powiedziała również, że spełnione zostanie jedno z ostatnich życzeń ojca Jana Góry, o które starał się jeszcze kilkanaście dni przed swoją śmiercią. Górująca nad Polami Lednickimi Brama III Tysiąclecia o charakterystycznym kształcie Ryby będzie Bramą Miłosierdzia. Zdecydował o tym metropolita gnieźnieński abp Wojciech Polak. Dekret ustanawiający 11 miejsce związane z Jubileuszem Miłosierdzia Prymas Polski odczyta 4 czerwca, czyli podczas Spotkania Młodych.

Na młodzież, która wybierze się a Pola Lednickie czekają upominki. Każdy z uczestników otrzyma kieszonkowy egzemplarz Pisma Świętego oraz drewniany krzyż z nadrukiem hasła tegorocznych spotkań. – Nikt nie spodziewał się, że hasło „Amen”, zanotowane w kalendarzu ojca Jana przy dacie 4 czerwca, będzie swego rodzaju testamentem przekazanym młodym przez inicjatora jednego z największych corocznych wydarzeń ewangelizacyjnych na świecie – powiedział o. Maciej Soszyński, lednicki duszpasterz. Dlatego postanowili odręcznie zapisane „Amen” zeskanować i nadrukować na krzyże dla młodzieży lednickiej. Będą one pamiątką po charyzmatycznym duszpasterzu.

Podarunki otrzymają też przyjeżdżający nad Lednicę księża. - Gdyby nie było księży, nie byłoby młodzieży na Polach Lednickich, bo to oni przywożą tu młodzież – podkreślił o. Soszyński. Darem za ich udział w Spotkaniu będzie wino z małopolskich winnic i trzy hostie, a więc to, co potrzebne do sprawowania Eucharystii. - W ten sposób podziękujemy im i przypomnimy, że ofiarowanie się Jezusowi w jest czymś najpiękniejszym, co możemy uczynić – wyjaśnił duszpasterz.

Niespodzianka czeka również siostry zakonne, które podobnie jak księża, organizują grupy uczestników Spotkania Młodych na Lednicy. Otrzymają ozdobioną butelkę na wodę święconą.

Wyjątkowy charakter tegorocznego Spotkania Młodych podkreśli również oprawa muzyczna, o którą zadba zespół Siewcy Lednicy i wodzirej Kazek Hojna. – Poprzez taniec i śpiew budują się nowe relacje, a serca otwierają się na Boga i drugiego człowieka. Chcemy aby przez śpiew i taniec młodzi ludzie na Lednic czuli się jak u siebie – wyjaśnił lednicki wodzirej. Jako sumę trzech jubileuszy organizatorzy Spotkania Młodych przygotowują taniec wykonywany przez 1870 tancerzy. Ciągle mogą zgłaszać się do niego wszyscy, którzy nie tylko obecnością, ale i aktywnością chcą chwalić Boga.

Jak zapewniają duszpasterze ledniccy – o. Wojciech Prus i o. Maciej Soszyński – wszystko jest już zapięte na ostatni guzika, a Lednica czeka już na młodzież z całej Polski, a także z zagranicy. W XX Spotkaniu Młodych wezmą udział grupy z Niemiec, Anglii, Litwy i Ukrainy. Dla wszystkich powstaje aplikacja mobilna, która posłuży uczestnikom spotkania zarówno jako przewodnik po Polach Lednickich, czy techniczny poradnik, ale także jako modlitewnik i śpiewnik. Jak zapewniają organizatorzy aplikacja na urządzenia z systemem IOS i Android będzie dostępna w najbliższych dniach.

Dla wszystkich, którzy chcą wziąć udział lednickim czuwaniu uruchomiony został również portal www.jedziemynalednice.pl, gdzie formują się grupy uczestników. Na stronie www.lednica2000.pl dostępne są też filmiki przygotowujące do jubileuszowego Spotkania, a także konspekty katechetyczne do wykorzystania na lekcjach religii.

 

Pierwsze Spotkanie Młodych Lednica 2000 odbyło się w 1997 roku. Jego inicjatorem był zmarły w grudniu 2015 roku duszpasterz akademicki o. Jan Góra. Wydarzeniu, w którym przez 19 lat wzięło udział prawie ok. 2 mln młodych osób, co roku towarzyszy specjalne przesłanie papieży do młodych.

Oprócz Spotkania Młodych na polach Lednickich odbywają się w ciągu roku inne inicjatywy. Są to Lednica Dzieci, Lednica Seniora oraz Lednica Motocyklisty oraz letnie rekolekcje i co weekendowe spotkania w ramach Uniwersytetu Wiary. Wszystkie spotkania wydarzenia organizuje Wspólnota Lednica 2000 działająca przy klasztorze ojców Dominikanów w Poznaniu.

;