Imieniny: Mariki, Benity, Eustachego

Wydarzenia: Dzień Księgowego

Dialog

4 lutego: I Międzynarodowy Dzień Ludzkiego Braterstwa z udziałem papieża Franciszka

papież franciszek fot. Korea.net / Korean Culture and Information Service / CC BY-SA 2.0 / wikimedia.org Papież Franciszek

Ojciec Święty Franciszek uczci Międzynarodowy Dzień Ludzkiego Braterstwa podczas wirtualnego spotkania 4 lutego, w dniu ustalonym przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych dla tego nowego dorocznego wydarzenia. Uczyni to razem z wielkim imamem Al-Azharu Ahmadem Al-Tayyebem. Wydarzenie to odbędzie się w Abu Zabi, w obecności szejka Mohammeda bin Zayeda.

 

Papież Franciszek będzie obchodził Międzynarodowy Dzień Ludzkiego Braterstwa w czwartek 4 lutego podczas wirtualnego wydarzenia, którego gospodarzem będzie szejk Mohammed bin Zayed w Abu Zabi, stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, z udziałem Wielkiego Imama Al-Azhar Ahmada Al-Tayyeba, sekretarza generalnego ONZ António Guterresa i innych osobistości.

„Wspomniana rezolucja Narodów Zjednoczonych uznaje +wkład, jaki dialog między wszystkimi grupami religijnymi może wnieść w poprawę świadomości i zrozumienia wspólnych wartości podzielanych przez całą ludzkość+. Niech to będzie naszą modlitwą i przedmiotem naszego zaangażowania każdego dnia roku” – powiedział papież Franciszek podczas środowej audiencji generalnej.

Przy tej samej okazji zostanie przyznana Nagroda Zayeda za Ludzkie Braterstwo, inspirowana Dokumentem o ludzkim braterstwie. Spotkanie i ceremonia wręczenia nagród będą transmitowane w wielu językach od godz. 14.30 (czasu rzymskiego) 13.30 (czasu GMT) przez Vatican News, multimedialny portal informacyjny Stolicy Apostolskiej i rozpowszechniane przez Vatican Media.

„Ta uroczystość jest odpowiedzią na wyraźne wezwanie, jakie papież Franciszek kieruje do całej ludzkości, by budować teraźniejszość pokoju w spotkaniu z drugim człowiekiem” – podkreślił kard. Miguel Ángel Ayuso Guixot MCCJ, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego. „W październiku 2020 roku to zaproszenie stało się jeszcze bardziej żywe dzięki encyklice Fratelli tutti. Te spotkania są drogą do osiągnięcia prawdziwej przyjaźni społecznej, o co prosi nas Ojciec Święty” – dodał kardynał.

Data ta nie jest przypadkowa. 4 lutego 2019 roku, podczas podróży apostolskiej, którą Papież odbył do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, wraz z Wielkim Imamem Al-Azhar (Kair) Ahmadem Al-Tayyebem podpisali Dokument o ludzkim braterstwie na rzecz pokoju światowego i współistnienia. Jego Świątobliwość Papież i Wielki Imam spędzili prawie pół roku nad przygotowaniem tego dokumentu, aż do chwili, gdy podczas tej historycznej wizyty wspólnie go ogłosili.

Kilka miesięcy później został powołany Wysoki Komitet na rzecz Ludzkiego Braterstwa, aby przełożyć aspiracje zawarte w Dokumencie o ludzkim braterstwie na trwałe zaangażowanie i konkretne działania na rzecz promowania braterstwa, solidarności, szacunku i wzajemnego zrozumienia. Wysoki Komitet planuje budowę Domu Rodzinny Abrahamowej z synagogą, kościołem i meczetem, na wyspie Saadiyat w Abu Zabi. Ustanowił też niezależne jury do przyjmowania nominacji do Nagrody Zayeda za Ludzkie Braterstwo i w celu wybrania zwycięzców, których praca dowodzi trwającego przez całe życie zaangażowania na rzecz ludzkiego braterstwa. Nagroda za rok 2021 zostanie przyznana 4 lutego.

21 grudnia 2020 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ jednogłośnie ogłosiło 4 lutego Międzynarodowym Dniem Ludzkiego Braterstwa.

„W tej decydującej fazie historii ludzkości, znajdujemy się na rozdrożu: z jednej strony powszechne braterstwo, w którym ludzkość się raduje, a z drugiej strony, dotkliwa nędza, która zwiększy cierpienie i niedostatek ludzi” – podkreślił podczas prezentacji encykliki Fratelli tutti 4 października 2020 r. sędzia Mohamed Mahmoud Abdel Salam, sekretarz generalny Wysokiego Komitetu na rzecz Braterstwa.

Papież Franciszek zachęcił Stolicę Apostolską do włączenia się w obchody Międzynarodowego Dnia Ludzkiego Braterstwa pod przewodnictwem Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego. W styczniowym wydaniu papieskiego wideo „W służbie ludzkiego braterstwa”, Ojciec Święty podkreśla, jak ważne jest skoncentrowanie  się na tym, co jest istotne dla wiary wszystkich wyznań: na uwielbieniu Boga i miłości bliźniego. „Braterstwo prowadzi nas do otwarcia się na Ojca wszystkich i do postrzegania w drugim brata, siostry, by dzielić życie, lub wspierać się wzajemnie, kochać, poznawać” – podkreśla Papież Franciszek w styczniowej edycji nagrania video.

O Papieskiej Radzie ds. Dialogu Międzyreligijnego

Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego została powołana do życia w 1964 r. w celu pracy nad relacjami i dialogiem między Kościołem katolickim a wiernymi innych religii.

Obecnie przewodniczy jej kardynał Miguel Ángel Ayuso Guixot, MCCJ. Wśród jej głównych działań mieści się współpraca z biskupami i konferencjami episkopatów w sprawach związanych z dialogiem międzyreligijnym; organizuje spotkania, wizyty i konferencje z przywódcami innych religii; oraz publikuje różne materiały mające na celu promowanie dialogu między różnymi wyznaniami. Więcej informacji tutaj.

O Wysokim Komitecie na rzecz Ludzkiego Braterstwa

W skład Wysokiego Komitetu na rzecz Ludzkiego Braterstwa wchodzą różni międzynarodowi przywódcy religijni, uczeni i liderzy kultury, których zainspirował Dokument. o ludzkim braterstwie na rzecz pokoju światowego i współistnienia  z roku 2019. i poświęcają się dzieleniu się zawartym w nim przesłaniem wzajemnego zrozumienia i pokoju. Ich głównym zadaniem jest konkretne działanie zgodnie z aspiracjami zawartymi w Dokumencie o ludzkim braterstwie i upowszechnianie wartości wzajemnego szacunku i pokojowego współistnienia. Sekretarzem generalnym Wyższego Komitetu Braterstwa Ludzi jest sędzia Mohamed Mahmoud Abdel Salam.

Oceń treść:
Źródło:
;