Imieniny: Adelii, Klemensa, Felicyty

Wydarzenia: Dzień Licealisty

Wspomnienia

4. Kolędowanie z Janem Pawłem II

Instytut Dialogu Międzykulturowego zaprasza na 4. kolędowanie z Janem Pawłem II "Śpiewajmy i grajmy mu". Koncert w Teatrze Słowackiego odbędzie się 13 stycznia 2013 r. o godz. 18.00.



W koncercie wystąpią: Lovász Irén z Budapesztu, Pospieszalscy, Trebunie Tutki oraz Małe Trebunie Tutki.

Pospieszalscy to jedna z najbardziej znanych w Polsce muzycznych rodzin. Kiedy dwadzieścia lat temu postanowili utrwalić rodzinne kolędowanie na płycie, oryginalność aranżacji i kultura barwnych opracowań sprawiły, że program był kilkakrotnie rejestrowany dla TVP, a  kolędy z tego krążka weszły na stałe do żelaznego repertuaru stacji radiowych w okresie świąt. Zagrali wiele koncertów zapraszając do współpracy inne wspaniałe muzyczne rodziny - Steczkowskich i Sojków.  Przed laty to właśnie na  koncertach kolęd Pospieszalskich, pojawił się góralski kwartet, znany obecnie jako Zakopower. Dziś Pospieszalscy nadal grają z dziećmi, ale tamte małe chłopaki, to już zawodowi muzycy, grający na równi z rodzicami w z najróżniejszych zespołach. Z całej gromady tylko pięcioro reprezentuje pierwsze pokolenie: Lidia - żona Marcina i czterej bracia - Jan, Karol, Marcin i Mateusz. Wszyscy pozostali, to już kolejne pokolenie Pospieszalskich od 15 do 25 lat.

Najpiękniejsze polskie pastorałki i kolędy zabrzmią w autorskich opracowaniach muzycznej rodziny, od bardzo wysmakowanych klasycznych wersji, przez folkowe opracowania, do żywiołowych jazzowych i rokowych aranżacji.

 

Trebunie Tutki to muzykująca od pokoleń góralska rodzina, która nic nie tracąc ze swego charakteru, przeszła ewolucję od kapeli góralskiej po zespół koncertujący na największych festiwalach Muzyki Świata w Europie, a także w Azji i Ameryce Północnej.

Trebunie-Tutki jako jedyny zespół z Polski, wielokrotnie znalazł się w pierwszej dziesiątce World Music Charts Europe Europejskiej Unii Radiowej.

Umiłowanie tradycji i wierność góralszczyźnie nie ogranicza twórczości zespołu. Opierając się na tradycyjnym instrumentarium, skali góralskiej, budowie muzycznej i charakterze wykonania Krzysztof Trebunia-Tutka tworzy NOWĄ MUZYKĘ GÓRALSKĄ, wraz z zespołem rozwija i wzbogacaja rdzenną muzykę o nowe melodie, współczesne teksty i awangardowe aranżacje kreując oryginalne polskie brzmienie.

Bilety na koncert w cenie 30 PLN do nabycia w siedzibie Instytutu.

 

Redakcja franciszkanska3.pl przygotowała dla czytelników 5 podwójnych zaproszeń na koncert. Aby je zdobyć wystarczy w dniu 8 stycznia 2013r. pomiędzy 9.00 a 9.15 zadzwonić do nas i podać hasło: Franciszkańska 3. Pięć osób, które zrobią to jako pierwsze, otrzyma bezpłatne zaproszenia na koncert.

Tel. 12 422 03 44

jest patronem medialnym koncertu.

Źródło:
;