Imieniny: Lucji, Kazimierza, Eugeniusza

Wydarzenia:

Pod oknem

40. rocznica konsekracji kościoła w Mistrzejowicach przez św. Jana Pawła II

kościół w Mistrzejowicach fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

– Po 40 latach wracamy do tamtych wydarzeń i do tamtej lekcji, którą dał nam Ojciec Święty przybywając do naszej ojczyzny z heroicznym wezwaniem do pokoju, do przebaczenia, do miłości – mówił abp Marek Jędraszewski w czasie Mszy św. w kościele św. Maksymiliana Kolbego w Mistrzejowicach w 40. rocznicę konsekracji tej świątyni przez św. Jana Pawła II

 

– To jest nasze święto – mówił ks. Andrzej Kopicz zwracając się do parafian i podkreślając, że to wyróżnienie dla Mistrzejowic, że środkiem ich kościoła 40 lat temu przeszedł św. Jan Paweł II, który wówczas dokonał jego konsekracji. Proboszcz parafii św. Maksymiliana Kolbego powitał m.in. architekta mistrzejowickiej świątyni Józefa Dutkiewicza, a także wspomniał Sługę Bożego ks. Józefa Kurzeję – pierwszego proboszcza i budowniczego kościoła.

W czasie homilii abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę, że Jezus w Modlitwie Pańskiej wyraził szczególną naukę o Ojcu i wskazał, jak człowiek powinien modlić się do Boga. Prawdę o Bogu bogatym w miłosierdzie wszystkim ludom głosił też św. Paweł. Metropolita krakowski podkreślił, że obaj – i Jezus, i św. Paweł – używali ciepłego i bezpośredniego zwrotu do Boga – „Abba, Ojcze”. Odwołując się do doświadczenia św. Pawła arcybiskup zaznaczył, że Ewangelię można głosić, można przyjąć, ale można też – bez większej refleksji i bez większego sprzeciwu – od niej odejść.

W dalszej części metropolita wspominał wydarzenia sprzed 40 lat, gdy 22 czerwca 1983 roku św. Jan Paweł II konsekrował kościół św. Maksymiliana Kolbego. Papież wskazał wówczas na trzy postacie. Pierwszą z nich był budowniczy świątyni ks. Józef Kurzeja. Arcybiskup zaznaczył, że nie pamięta tekstu Ojca Świętego, w którym papież z taką miłością i wdzięcznością zwracał się do księdza. Dwiema innymi postaciami przywołanymi wówczas był św. Maksymilian Maria Kolbe – patron świątyni i św. Piotr, na którego wyznaniu wiary w Jezusa Chrystusa opiera się każdy kościół. „Na tym wyznaniu opiera się też wasza parafia w Mistrzejowicach, która jest żywą cząstką powszechnego Kościoła w archidiecezji krakowskiej” – mówił wówczas Jan Paweł II.

Arcybiskup przypomniał, że 40 lat temu w Polsce formalnie trwał jeszcze stan wojenny, a papieska pielgrzymka przebiegała wówczas pod hasłem „Pokój Tobie, Polsko! Ojczyzno moja!”. Ojciec Święty w Mistrzejowicach wyrażał wówczas nadzieję, że to jego życzenie się spełni. Metropolita zwrócił uwagę, że komuniści robili wiele, by w Polsce nie zapanował pokój i żeby wprowadzić podziały między Polakami.

– Po 40 latach wracamy do tamtych wydarzeń i do tamtej lekcji, którą dał nam Ojciec Święty przybywając do naszej ojczyzny z heroicznym wezwaniem do pokoju, do przebaczenia, do miłości. Wracam do tej lekcji zdając sobie sprawę z tego, jak dzisiaj próbuje się nas podzielić. Jak wiele jest słów kłamstwa, nieprawdy i pogardy w przestrzeni publicznej – mówił abp Marek Jędraszewski wskazując m.in. na ataki na Jana Pawła II.

Nawiązując do modlitwy Ojcze nasz metropolita krakowski zachęcał do modlitwy za nieprzyjaciół, do wybaczenia i niesienia pokoju wobec tych, którzy chcą wprowadzić innych w spiralę zła i nienawiści. Zakończył modlitwą św. Maksymiliana Marii Kolbego: „O Maryjo bez grzechu poczęta módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy, i za wszystkimi, który się do Ciebie nie uciekają, a zwłaszcza za nieprzyjaciółmi Kościoła świętego i poleconymi Tobie”.

Przedłużeniem świętowania 40. rocznicy wizyty Ojca Świętego w Krakowie był wieczorny koncert „Pokój Tobie, Polsko! Ojczyzno Moja” w kościele św. Jana Chrzciciela w Krakowie – Prądniku Czerwonym. Był to hołd złożony św. Janowi Pawłowi II – Patronowi Województwa Małopolskiego. Upamiętnił on również przejazd papieża przez nowo utworzoną parafię św. Jana Chrzciciela na konsekrację kościoła św. Maksymiliana Kolbego w Mistrzejowicach. Wydarzenia te upamiętnia Krzyż Papieski z Mszy św. beatyfikacyjnej Brata Alberta i Rafała Kalinowskiego na Błoniach krakowskich stojący przed głównymi drzwiami do świątyni a podarowany przez kard. Franciszka Macharskiego. Proboszcz świętojańskiej parafii ks. Jerzy Serwin przypomniał, że w czasie tej Mszy św. na Błoniach Jan Paweł II pobłogosławił kamień węgielny, który został wmurowany w fundamenty kościoła. Utworom muzycznym wykonanym przez solistów, chór i orkiestrę Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie towarzyszyły fragmenty przemówień Ojca Świętego z jego drugiej pielgrzymki do ojczyzny

Źródło:
;