Imieniny: Leslawa, Zdzislawa, Stefana

Wydarzenia: Dzień Pocałunku

Polska

40. rocznica Sierpnia '80 i powstania NSZZ „Solidarność”

 fot. KP/Fra3

31 sierpnia w Gdańsku odbyły się obchody 40. rocznicy zawarcia Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność”. W wydarzeniu wzięli udział najwyżsi rangą urzędnicy państwowi, m.in. prezydent Andrzej Duda, prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki i marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

 

„Solidarność” wyrosła na pragnieniu i żądaniu wolności, godności człowieka, jego praw – mówił Prezydent Andrzej Duda przed historyczną bramą Stoczni Gdańskiej podczas obchodów 40. rocznicy Sierpnia 1980 i powstania NSZZ „Solidarność”.

– Solidarność wyrosła na pragnieniu i żądaniu wolności, godności człowieka, jego praw. Tego, co tak głęboko było zakorzenione w nas, Polakach, potrzeby wolności, suwerenności i swobody, a przede wszystkim normalności – mówił Prezydent.

Andrzej Duda dziękował „wszystkim tym, którzy wtedy do tej wolności parli”. – Nie bojąc się prześladowań, nie bojąc się wyrzucenia z pracy, nie bojąc się, że mogą zostać skazani, mogą zostać uwiezieni – podkreślił.

Prezydent podkreślił również, że„Solidarność” wspiera protestujących Białorusinów. – Dziękuję za braterstwo, pomoc finansową i rzeczową dla tych, którzy dzisiaj na Białorusi tej pomocy potrzebują. „Żywie Biełaruś” chciałoby się krzyknąć i krzyczymy. I „Solidarność” krzyczy – powiedział. 

Następnie prezydent wziął udział w uroczystej mszy świętej w 40 rocznicę zakończenia strajku w Stoczni Gdańskiej i podpisania Porozumień Sierpniowych w Bazylice pw. Św. Brygidy. W ceremonii uczestniczyli także premier Mateusz Morawiecki, były prezydent Lech Wałęsa, członkowie NSZZ „Solidarność” na czele z przewodniczącym Piotrem Dudą, przedstawiciele IPN, parlamentarzyści, ministrowie i samorządowcy. Liturgii przewodniczył biskup Jacek Jezierski, administrator apostolski archidiecezji gdańskiej.

40 lat temu, 31 sierpnia 1980 r. strajkujący robotnicy Stoczni Gdańskiej podpisali z przedstawicielami komunistycznej władzy porozumienie kończące trwający od połowy sierpnia strajk. Podobne dokumenty na przełomie sierpnia i września 1980 r. podpisane zostały w Szczecinie (30 sierpnia), Jastrzębiu-Zdroju (3 września) i w Dąbrowie Górniczej (11 września).

W 2005 r. Sejm „w celu upamiętnienia 25. rocznicy historycznego zrywu Polaków do wolności” uchwalił ustawę o ustanowieniu nowego święta: Dnia Solidarności i Wolności. Przypada ono 31 sierpnia - w rocznicę podpisania porozumienia w Gdańsku.

Oceń treść:
Źródło:
;