Imieniny: Joanny, Zuzanny

Wydarzenia: Dzień modlitw za Kościół w Chinach

Kulturalnie

40 tysięcy na koncercie Jednego Serca, Jednego Ducha

Z roku na rok przybywa uczestników koncertu „Jednego Serca, Jednego Ducha” w Rzeszowie. 4 czerwca br. w Parku Sybiraków w Rzeszowie na trzynastym już koncercie zgromadziło się prawie 40 tysięcy osób. Park rozbrzmiewał potężną pieśnią uwielbienia. Za sprawą poezji Norwida i Słowackiego pojawiły się również akcenty patriotyczne.

 

Przybyłych na teren parku przywitali pomysłodawcy koncertu – ks. Andrzej Cypryś i ks. Mariusz Mik oraz Marta Januszewska. Ksiądz Jerzy Buczek – kanclerz Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie – odczytał list papieża Franciszka do biskupa rzeszowskiego Jana Wątroby, w którym Ojciec Święty wyrażał łączność z organizatorami i uczestnikami tegorocznego koncertu. Papież przypomniał fragment swojego orędzia na XXX Światowy Dzień Młodzieży w 2015 r. „Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą” (Mt 5,8): „W Chrystusie zatem, drodzy młodzi, znajduje się całkowite spełnienie waszych marzeń o dobru i szczęściu. Tylko On może spełnić wasze oczekiwania, tak często zawodzone przez fałszywe obietnice świata”.

W orędziu tym znajduję się też przytoczona w liście Biskupa Rzeszowskiego, wypowiedź Jana Pawła II skierowana do młodzieży w Tor Vergata w 2000 r.: „To On (Jezus) jest pięknem, które tak was pociąga. To On wzbudza w was pragnienie radykalnych wyborów, które nie pozwala wam iść na kompromisy. To On każe wam zrzucać maski, które zakłamują wasze życie. To On odczytuje w waszych sercach decyzje najbardziej autentyczne, które inni chcieliby stłumić. To Jezus wzbudza w was pragnienie, byście uczynili ze swego życia coś wielkiego”.

Tuż przed koncertem Wojciech Buczak – wicemarszałek województwa podkarpackiego – wręczył Janowi Budziaszkowi odznakę honorową „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego”, którą przyznał mu sejmik podkarpacki. – Pan Jan jest dla naszego województwa bardzo ważny, bardzo zasłużony i to dzięki niemu to wydarzenie jest wizytówką naszego województwa. Panie Janku, dziękujemy z całego serca – mówił Wojciech Buczak.

Jan Budziaszek pozostał już na scenie, aby po raz trzynasty poprowadzić koncert. Wystąpili m.in. Beata Bednarz, Marcin Pospieszalski, Lidia Pospieszalska, Joachim Mencel i Leopold Twardowski. Na scenie pojawiła się kapela orawska “Arva”. Tak jak w minionych latach aranżację utworów przygotował Marcin Pospieszalski. Wykonawcom towarzyszyli muzycy z Filharmonii Podkarpackiej i uczniowie rzeszowskich szkół muzycznych oraz chór. Były stare i nowe przeboje. Wśród nich hymn Światowych Dni Młodzieży w 2016 r. w Krakowie pt. „Błogosławieni miłosierni” zaprezentowany w oryginalnej aranżacji.

W połowie koncertu na scenie pojawili się biskupi: Jan Wątroba, Kazimierz Górny, Edward Białogłowski oraz biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej Stanisław Jamrozek. Biskup rzeszowski podziękował organizatorom, wykonawcom i uczestnikom za wspólne uwielbienie Boga. Zaprosił też zebranych na dalszy ciąg uwielbienia, czyli na Finał Festiwalu Wiary 5 i 6 czerwca na Hali Podpromie.

W dalszej części koncertu odtworzono fragment homilii Jana Pawła II wygłoszonej na lotnisku w Masłowie pod Kielcami 3 czerwca 1991 r.: „Chciałbym tu zapytać tych wszystkich, którzy za tę moralność małżeńską, rodzinną mają odpowiedzialność, tych wszystkich: Czy wolno lekkomyślnie narażać polskie rodziny na dalsze zniszczenie? (…) To jest moja matka, ta Ojczyzna! To są moi bracia i siostry! I zrozumcie, wy wszyscy, którzy lekkomyślnie podchodzicie do tych spraw, zrozumcie, że te sprawy nie mogą mnie nie obchodzić, nie mogą mnie nie boleć! Was też powinny boleć! Łatwo jest zniszczyć, trudniej odbudować. Zbyt długo niszczono! Trzeba intensywnie odbudowywać! Nie można dalej lekkomyślnie niszczyć!”.

Po słowach Ojca Świętego chór wykonał Pieśń Konfederatów Barskich pochodzącą z dramatu Juliusza Słowackiego „Ksiądz Marek”. Rozpoczynający się słowami „Nigdy z królami nie będziem w aliansach / Nigdy przed mocą nie ugniemy szyi / Bo u Chrystusa my na ordynansach / Słudzy Maryi!” utwór jest manifestem wiary katolickiej i wyrazem miłości Ojczyzny.

Część patriotyczną zakończyła recytacja poematów Cypriana Kamila Noriwda. Fragmenty między innymi takich utworów jak: „Dziecię i krzyż” i „Jeszcze słowo” czytał Dariusz Kowalski – aktor grający Janusza Tracza w serialu „Plebania”. Tradycyjnie koncert zakończył się świadectwami osób, które doświadczyły swoim życiu działania Pana Boga.
Koncert był transmitowany przez Telewizję Trwam i Katolickie Radio Via. Organizatorami koncertu byli: Ruch Odnowy w Duchu Świętym Diecezji Rzeszowskiej, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie, Duszpasterstwo Akademickie oraz Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Rzeszowskiej.

Źródło:
;