Imieniny: Pelagii, Brygidy, Walerii

Wydarzenia: Światowy Dzień Opieki Paliatywnej

Pod oknem

42. Piesza Pielgrzymka Krakowska na Jasną Górę już za tydzień

pielgrzymka fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Za dokładnie 7 dni pielgrzymi 42. Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej wyruszą na Jasną Górę. W tym roku towarzyszyć będzie im hasło „Posłani w pokoju Chrystusa”. Co sprawia, że podejmują trud i wędrują przed oblicze Czarnej Madonny?

 

Co roku pątnicy z różnych części Polski pielgrzymują na Jasną Górę. Tylko w sierpniu 2021 roku dotarły tam 63 piesze pielgrzymki, czyli prawie 40 tysięcy osób. Wśród nich byli ci, którzy wędrują z Pieszą Pielgrzymką Krakowską. Wielu z nich także w tym roku powróci na pielgrzymi szlak, aby Jasnogórskiej Pani powierzać swoje intencje.

Zjednoczony Kościół w drodze

Pielgrzymowanie przyciąga ludzi w każdym wieku, od tych najmłodszych, po tych nieco starszych. Na szlaku spotkać można liczne grupy młodych, którzy nie wyobrażają sobie roku bez uczestnictwa w Pieszej Pielgrzymce Krakowskiej.

Wśród nich jest Paweł, który wędruje ze Wspólnotą VII. Na Jasną Górę pielgrzymował dotychczas 12 razy. – Do samego chodzenia zaraziła mnie babcia, która chodziła odkąd pamiętam. Pielgrzymka jest dla mnie czymś niezwykłym, czymś, co wydarza się raz w roku. W jej trakcie uświadamiam sobie jak Kościół potrafi się jednoczyć we wspólnej modlitwie w drodze – tłumaczy.

Czas dla Boga i bliźniego

Magda pielgrzymuje ze Wspólnotą Skawińsko – Czernichowską. Dla niej te sześć dni na szlaku to z jednej strony duchowe rekolekcje, ale z drugiej po prostu odpoczynek. – Podczas drogi skupiam się na modlitwie, braciach, siostrach, służbie i pomocy innym. Pielgrzymuję, bo sprawia mi to ogromną radość i mogę zapomnieć o swojej codzienności. Warto nie tylko dlatego, że czerpie się wiele dobra dla siebie, ale także dlatego, że można być świadkiem Ewangelii i jednoczenie służyć innym – mówi dziewczyna.

Podkreśla, że w pielgrzymowaniu najważniejsze są dla niej modlitwa oraz wspólnota, która tworzy się pomiędzy pątnikami. – To czas, kiedy skupiam się przede wszystkim na Bogu i drugim człowieku – dodaje Magda.

Życie pielgrzymką

Podobnego zdania jest Karolina, która jest muzyczną we Wspólnocie III Podgórsko – Wielickiej. Po raz pierwszy na Jasną Górę wyruszyła 8 lat temu ze swoją grupą oazową i od tej pory co roku powraca na szlak. – Teraz, kiedy większość czasu zajmują mi studia, to jest to moja forma rekolekcji i takiego pełnego oderwania się od tego, co mnie zajmuje na co dzień, na rzecz spotkania z żywym Bogiem. To jest wspaniałe doświadczenie spotkania Boga w ludziach – mówi.

Choć zaznacza, że pielgrzymka jest wyzwaniem fizycznym, nie wyobraża sobie, aby nie dołączyć do pątników. To dla niej coś więcej niż tylko kilkudniowe wydarzenie. – Pielgrzymowanie teoretycznie kończy się na Jasnej Górze, ale ja mam wrażenie, że odkąd wyruszyłam te 8 lat temu, to jestem ciągle w drodze. Tak naprawdę już wracając do Krakowa, omawiamy z dziewczynami, co w tym roku wyszło, co poprawić i jakie piosenki dorzucić do śpiewnika – podkreśla studentka.

Dodatkowo Karolina wraz ze swoją koleżanką Gabrielą prowadzą na Instagramie profil Tuptamy do Mamy, gdzie dzielą się swoimi doświadczeniami. – Chcemy odczarować pielgrzymkę i pokazać, że średnia wieku wcale nie jest taka wysoka i może być naprawdę fajnie – tłumaczy dziewczyna. Sam pomysł zrodził się w czasie pandemii. Karolina i Gabriela pragnęły, aby pielgrzymi z ich grupy mogli wędrować na Jasną Górę, chociaż w formie online.

Być na bieżąco z PPK

W drogę przed oblicze Matki Bożej Jasnogórskiej włączać można się na różne sposoby. Od kilku lat ułatwiają to medialni, którzy relacjonują to, co dzieje się na pielgrzymim szlaku. Jedną z osób, które tworzą ten kilkuosobowy zespół, jest Gosia, która wędruje ze Wspólnotą I Prądnicką. – Podróżujemy jak każdy inny pielgrzym, ale dodatkowo prowadzimy fotorelacje z trasy, mini wywiady z pielgrzymami oraz krótkie podsumowanie dnia dla osób niemogących dołączyć do nas na trasie, ale chcących wiedzieć, co u nas słychać – wyjaśnia.

Do największych wyzwań co roku należy brak zasięgu i bycie tam, gdzie akurat dzieje się coś, co warto pokazać. – Do Wspólnoty I np. należy w zależności od roku 6 – 7 grup i niestety nie zawsze uda się być we właściwym czasie we właściwej grupie, w której spontanicznie dzieje się coś ciekawego – mówi Małgosia.

Dzięki medialnym posługującym we wszystkich wspólnotach Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej, podobnie jak w ubiegłym roku, będzie można towarzyszyć pątnikom zmierzającym do Częstochowy, poznając ich historie, intencje i trudności, jakie napotykają na swojej drodze. Relacje publikowane będą w czasie trwania pielgrzymki na stronie www.diecezja.pl.

Duchowe umocnienie 

Zarówno pielgrzymi, jak i wszyscy ci, którzy z różnych przyczyn nie wyruszą na szlak, będą mogli jeszcze lepiej przeżyć ten czas dzięki rozważaniom przygotowanym przez ks. Mateusza Wójcika, przewodnika Wspólnoty II Śródmiejskiej. Od 4 do 11 sierpnia o godz. 7.58 na kanale You Tube Archidiecezji Krakowskiej w formie wideo oraz na platformie Spotify w formie podcastu publikowane będą komentarze do Ewangelii każdego kolejnego dnia.

Seria zatytułowana została „Chleb pielgrzyma”, bo jak podkreśla ks. Wójcik, w czasie pielgrzymowania bardzo ważny jest nie tylko pokarm doczesny, który daje siłę do pokonywania kolejnych kilometrów, ale również pożywienie duchowe, bez którego wędrowanie na Jasną Górę pozbawione byłoby sensu.

Zapisz się!

Cały czas dołączyć można jeszcze do 42. Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej na Jasną Górę. Zapisy prowadzone są zarówno w formie tradycyjnej w bazach wspólnot, jak i online. Wystarczy odwiedzić stronę internetową pielgrzymki, gdzie dostępny jest formularz, umożliwiający dołączenie do poszczególnych grup. Tam też znaleźć można szczegóły, związane z uczestnictwem.

Piesza Pielgrzymka Krakowska rozpocznie się 6 sierpnia uroczystą Mszą św. polową przed katedrą na Wawelu, choć niektóre wspólnoty przed oblicze Czarnej Madonny wyruszą nieco wcześniej. Do celu pątnicy dotrą 11 sierpnia.

Źródło:
;