Imieniny: Wita, Jolanty

Wydarzenia: Światowy Dzień Praw Osób Starszych

Aktywnie

5. edycja Biegu Dobroczynności Veritatis Splendor

 fot. Łukasz Kaczyński

Już 12 września w Wadowicach odbędzie się 5. Bieg Dobroczynności Veritatis Splendor. Organizatorem wydarzenia jest Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie.

Trasa biegu poprowadzi wadowickimi ulicami, którymi kiedyś przechadzał się papież Jan Paweł II. - Chcemy przypominać w taki sposób osobę papieża Polaka, który był wielkim miłośnikiem sportów i wędrówek po górach. To był człowiek wielu pasji i w odniesieniu do niego pragniemy pokazać jak ważna jest aktywność fizyczna oraz promocja zdrowego trybu życia - wyjaśnia Agata Szuta, dyrektor Instytutu.

W ramach wydarzenia przygotowano 3 trasy. Główny bieg o dystansie 5 km rozpocznie się i zakończy przy placu Jana Pawła II w Wadowicach (ul. Adama Mickiewicza). Może w nim wziąć udział każdy, kto ukończył 16 lat.

Dodatkowo odbędzie się „Bieg Lolka” dla dzieci w wieku 3-7 lat, którego dystans wyniesie 200 metrów. Zaplanowany jest też bieg wirtualny, wybrany dowolnie przez uczestnika i zrealizowany w terminie od 10 do 14 września.

Zgłoszenia chęci udziału w biegu przyjmowane są do 10 września na stronie na stronie www.pro-run.pl. Każdy uczestnik, który ukończy bieg główny i wirtualny otrzyma pamiątkowy odlewany medal. Najlepsi biegacze zostaną uhonorowani specjalnymi trofeami.

Szczegółowe informacje o biegu oraz sposobie zapisów dostępne są pod adresem www.biegdobroczynnosci.pl. Realizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Pro-Run Wrocław.

Bieg jest częścią Nagrody Województwa Małopolskiego im. Jana Pawła II Veritatis Splendor, która jest przyznawana osobom, wyróżniającym się szczególnymi zasługami na rzecz szerzenia dialogu w wymiarze kulturowym, społecznym i międzyreligijnym oraz kierującym się w swoim życiu i działalności nauką papieża Polaka. Została ona ustanowiona w 2016 r. Nagroda upamiętnia też Światowe Dni Młodzieży, które odbyły się w Polsce w tym samym roku.

Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie jest samorządową instytucją kultury, którą tworzą Województwo Małopolskie, Gmina Miejska Kraków oraz Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”. Od 1 stycznia 2009 r. celem jego działania jest zachowanie i promowanie dziedzictwa, które pozostawił po sobie Ojciec Święty Jan Paweł II oraz dialog między religiami i kulturami.

Oceń treść:
Źródło:
;