Imieniny: Filipa, Pauliny

Wydarzenia: Dzień Matki

Pod oknem

5-lecie Sanktuarium św. Jana Pawła II

 fot. Łukasz Kaczyński

"Jan Paweł II ma nam jeszcze wiele do powiedzenia" - powiedział kard. Stanisław Dziwisz podczas obchodów 5-lecia erygowania Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie, które odbyły się 12 czerwca.


W trakcie dziękczynnej Mszy św. metropolita krakowski zwrócił uwagę, że zarówno papieskie sanktarium na Białych Morzach, jak i całe Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" stało się "szczególną przestrzenią, zachowującą i przybliżającą dziedziectwo swego Patrona".

"Możemy powiedzieć, że to nasze pragnienie już się realizuje na naszych oczach, a jednocześnie jest zadaniem, które my i następne pokolenia będziemy dalej podejmować" - stwierdził hierarcha. Wyraził wielką radość, że ten obszar Krakowa stał się przede wszystkim przestrzenią życia religijnego mieszkańców i turystów. "To wielki znak nadziei na przyszłość" - ocenił.

Kard. Dziwisz podczas dzisiejszych uroczystości poświęcił również nowopostawiony przed sanktuarium pomnik św. Jana Pawła II, który został ufundowany przez śp. Kazimierę Brodzińską i Kazimierza Jamroza. Autorem pomnika jest rzeźbiarz Władysław Dudek. "To wielka radość, gdyż pomnik jest bardzo udany i powstał z pomysłu zwykłych ludzi. Jan Paweł II będzie tu stał i zapraszał na modlitwę do świątyni. Bo tutaj jest jego dom" - mówił purpurat.

Jak podkreślił kustosz papieskiego sanktuarium, ks. prałat Jan Kabziński, bardzo ważny jest fakt, że pomimo znacznej odległości od centrum Krakowa oraz braku bliskiego sąsiedztwa domów, w świątyni co niedzielę gromadzi się blisko 7 tysięcy osób. "Emocje są wielkie. Przybywają tu rzesze ludzi, zwłaszcza rodziny z dziećmi, by prosić o wstawiennictwo św. Jana Pawła II i to największa radość dla nas, duszpasterzy tu posługujących" - przyznał.

 

"Dziś bardzo wyraźnie widać, że papież jest patronem rodziny. Nasz papież przygarniał dzieci. Tak bardzo kochał młodych ludzi. To ważne, że w tym miejscu jest specjalna przestrzeń dla rodzin i dzieci" - dodała z kolei Agata Szuta, dyrektor Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie.

Zwieńczeniem obchodów 5. rocznicy powstania sanktuarium na Białych Morzach był rodzinny piknik, połączony z zakończeniem tegorocznego cyklu spotkań Akademii Rodzinnej Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II. Przybyli mogli wziąć udział m.in. w kursie pierwszej pomocy, zajęć charakteryzacji czy pokazie gigantycznych baniek mydlanych. Odbył się również koncert Majki Jeżowskiej.

"Przychodzimy tu co niedzielę, po Mszy św. korzystamy z placu zabaw. Bardzo chciałabym, by moja córka Emilka znała papieża Polaka nie tylko z obrazów, ale doświadczenia tego, co nauczał" - powiedziała pani Syliwa z Krakowa. "Jan Paweł II został wybrany przez naszą rodzinę na patrona. To, co nas tutaj także przyciąga to fakt, że jest to miejsce bardzo przyjazne dzieciom" - dodała z kolei pani Anna, która przyjechała do krakowskiego sanktuarium z trójką dzieci z Mogilan.

Dzisiejsze uroczystości zorganizowali Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie i Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie.

Źródło:
;