Imieniny: Wincentego, Wodzislawa, Marcina

Wydarzenia: Dzień Czerwonego Kapturka

Dialog

5. edycja „Dziedzińca Dialogu” w Krakowie

 fot. IDMJP2

„Orędzie Boga miłosiernego”, to temat kolejnego spotkania z cyklu „Dziedziniec Dialogu”, które odbędzie się w czwartek 3 grudnia br. o godz. 18:00 w auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W rozmowie, którą poprowadzi ks. prof. Łukasz Kamykowski, udział wezmą rabin Natan Levy (Londyn), imam Janusz Aleksandrowicz (Kruszyniany) oraz biskup Grzegorz Ryś (Kraków).

 

Okazją do spotkania jest 50. rocznica ogłoszenia podczas Soboru Watykańskiego II deklaracji „Nostra Aetate” o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich. Temat debaty nawiązuje do Jubileuszu Miłosierdzia, który rozpocznie się 8 grudnia br. w Kościele katolickim. „Miłosierdzie – napisał papież Franciszek w bulli ustanawiającej Jubileusz - posiada wartość, która przekracza granice Kościoła. Pozwala nam ono wejść w relację z Judaizmem i z Islamem, które to religie uważają miłosierdzie jako jeden z najistotniejszych atrybutów Boga”.

 

Niedawne tragiczne wydarzenia mające miejsce w Paryżu nadają rozmowie przedstawicieli trzech religii monoteistycznych niezwykle aktualny charakter.

Idea „Dziedzińca Dialogu” nawiązuje do planu Świątyni Jerozolimskiej, której dziedziniec był dostępny dla każdego jako miejsce spotkań i rozmowy. W 2011 r. papież Benedykt XVI zwrócił uwagę na potrzebę tworzenia takich miejsc dialogu, wzajemnego słuchania, doświadczenia wspólnoty i odkrycia wspólnych wartości. Pierwsza edycja „Dziedzińca Dialogu”, wówczas pod tytułem "Dziedziniec Pogan", w Krakowie odbyła się w czerwcu 2012 r.

Organizatorami grudniowego spotkania są Archidiecezja Krakowska, Uniwersytet Jagielloński, Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie oraz Klub Chrześcijan i Żydów „Przymierze”.

Źródło:
;