Imieniny: Mikołaja, Jaremy, Emiliana

Wydarzenia: Dzień Anioła

Pod oknem

50 lat temu kard. Wojtyła koronował obraz MB od Wykupu Niewolników

W kościele św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Krakowie odbyła się uroczysta Msza św. w dniu 50. rocznicy koronacji Obrazu Matki Bożej od Wykupu Niewolników. „Wolność jest wtedy dobrze realizowana i owocuje w życiu, kiedy człowiek pamięta o słowach Maryi z Kany: ‘Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie’” – mówił do zgromadzonych bp Jan Szkodoń, który przewodniczył Eucharystii.

 

Hierarcha przypomniał słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane podczas koronacji obrazu Matki Bożej od Wykupu Niewolników 9 maja 1965 r., który nazwał wtedy obrazem Matki Bożej Wolności. „Matko wkładając Ci tę koronę chcemy wyrazić wdzięczność za wszystkie łaski znane, a jeszcze bardziej za nieznane” – przytoczył. Biskup Szkodoń podkreślił, że dzień dzisiejszy jest nie tylko podziękowaniem za koronację obrazu, ale jest także podziękowaniem za całą historię czci wizerunku na ziemiach polskich.

Hierarcha podkreślił, że dramat współczesności polega nie tylko na tym, że człowiek ma słabą wolę, ale że wybiera zło, nazywając je dobrem i pomniejszając przy tym wartość dobra prawdziwego. „Widzimy to zagrożenie szczególnie na przykładzie postawy wobec życia, zwłaszcza nienarodzonego, a także wobec miłości, czy rodziny i małżeństwa” – ocenił.

Bp Szkodoń podkreślił, że dobro w kontekście prawdy jest trudne. Zaznaczył, że odpowiedzią na pytania o właściwe wybory życiowe jest Maryja, która w imię miłości do Boga i człowieka stoi po stronie prawdy. „Od Maryi uczymy się ładu prawdziwej wolności” – mówił.

Bp Szkodoń tłumaczył, że całe życie Maryja ukazywała jak korzystać z wolności – począwszy od zwiastowania, poprzez cud w Kanie Galilejskiej, aż po śmierć i zmartwychwstanie Jezusa. „Człowiek dobrze realizuje wolność, kiedy podporządkuje ją Bożemu Słowu” – nauczał.

Na zakończenie biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej przytoczył słowa św. Jana Pawła II, który w 25. rocznicę koronacji obrazu w 1990 r. pisał, aby dobrze przygotować się na przyjęcie młodych z całego świata podczas Światowych Dni Młodzieży, które miały miejsce w Częstochowie w 1991 r. „Te słowa tak bardzo pasują do dzisiejszego dnia i tego roku – to ponownie dla nas wielki zaszczyt i zadanie” – uwrażliwiał hierarcha.

Od 30 kwietnia w kościele św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Krakowie trwała nowenna przed uroczystością 50. rocznicy koronacji obrazu. Jubileuszowe Msze św. z kazaniem odprawili m.in. kard. Stanisław Dziwisz, ks. infułat Dariusz Raś, ks. infułat Bronisław Fidelus czy bp Grzegorz Ryś.

Źródło:
;