Imieniny: Anzelma, Bartosza, Feliksa

Wydarzenia:

Skarby Kościoła

50-lecie koronacji cudownego obrazu Matki Bożej w Rychwałdzie

 fot. Gaj777 / wikipedia.org

50 lat temu w Rychwałdzie k. Żywca Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński i metropolita krakowski abp Karol Wojtyła ukoronowali obraz Matki Bożej, który od czterech wieków na tym miejscu odbiera cześć od beskidzkich górali. W niedzielę 19 lipca odbędą się uroczystości jubileuszowe. Eucharystii o godz. 15.00 przewodniczyć będzie Prymas Polski abp. Wojciech Polak.

 

Do udziału w tym wydarzeniu zachęcił swoich diecezjan biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel. Zachęcił również duchownych do zorganizowania pielgrzymek autokarowych, „by jak najwięcej osób mogło wziąć udział w tym historycznym wydarzeniu“.

Bp Pindel przypomniał, że szczególny rozwój kultu Matki Bożej w Rychwałdzie nastąpił w latach 1655-1657. „Od tego czasu rychwałdzkie sanktuarium zasłynęło wieloma łaskami, których świadectwem jest kilkanaście ksiąg zawierających podziękowania i prośby, przechowywanych w miejscowym archiwum“ – napisał w komunikacie.

„Na przestrzeni wieków Rychwałd stał się miejscem licznych nawróceń. Odnowienie serc dokonującej się pod matczynym okiem Maryi służy dziś działający tu dom rekolekcyjny i dynamicznie rozwijające się duszpasterstwo w duchu nowej ewangelizacji“ – dodał bp Pindel.

Biskup bielsko-żywiecki przy tej okazji podziękował kustoszom sanktuarium w Rychwałdzie – Franciszkanom – za „troskliwą opiekę nad tym miejscem i podejmowane w nim owocne inicjatywy duszpasterskie“.

Źródło:
;