Imieniny: Pauliny, Tomasza, Jana

Wydarzenia: Dzień Kultury Fizycznej

Życie

 fot. Fotolia.com

Z wielką radością ogłaszamy 50 wybudzenie w „Budziku”! - poinformowała warszawska klinika na swoich stronach internetowych.

 

W lipcu tego roku na 7-letnią Łucję przewróciła się rzeźba ogrodowa. Dziewczynka zapadła w śpiączkę. Po kilku tygodniach na intensywnej terapii i oddziale rehabilitacyjnym w sierpniu trafiła do kliniki „Budzik”.

„Dzięki intensywnej rehabilitacji już w październiku Łucja została uznana za wybudzoną i opuści „Budzik” na własnych nogach” - czytamy na klinikabudzik.pl.

Łucja jest 50 osobą, którą uznano za wybudzoną z 97, które trafiły do Kliniki „Budzik”. „To jest ponad 50 procent. To pokazuje, jaki to ma sens” - powiedziała w wywiadzie dla RMF FM Ewa Błaszyk, prezes Fundacji "Akogo?", która wybudowała klinikę rehabilitacyjną.

Klinika „Budzik” została uruchomiona w lipcu 2013 roku jako pierwszy w Polsce wzorcowy szpital dla dzieci po ciężkich urazach mózgu. Klinika działa przy warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka.

Budowa Kliniki, której koszt wyniósł ponad 20 mln zł, została sfinansowana przez Fundację "Akogo?" dzięki ofiarności wielu darczyńców indywidualnych, firm, fundacji oraz środków UE.

Klinika posiada 15 łóżek, z pełną infrastrukturą niezbędną do hospitalizacji i rehabilitacji neurologicznej dzieci po ciężkich urazach mózgu.

Od lipca 2013 r. w „Budziku” są pierwsi pacjenci - dzieci do 18 roku życia po urazie, w konsekwencji którego doszło do ciężkiego niedotlenienia mózgu, z syndromem apalicznym (z wyłączeniem urazów okołoporodowych, chorób metabolicznych genetycznie uwarunkowanych). Przyjmowane są dzieci przebywające w śpiączce nie dłużej niż 12 miesięcy od urazu lub 6 miesięcy jeśli śpiączka wystąpiła z przyczyn nieurazowych, dzieci mogą być leczone w Klinice przez okres 12 miesięcy, z możliwością przedłużenia o kolejne 3 miesiące.

Leczenie w Klinice jest bezpłatne dzięki finansowaniu ze środków NFZ, również rodzice pacjentów przebywają w „Budziku” bezpłatnie z dzieckiem przez 24h na dobę i są włączani w proces rehabilitacji.

Oceń treść:
;