Imieniny: Henryka, Wlodzimierza, Dawida

Wydarzenia: Dzień bez Telefonu Komórkowego

500 uczestników z 28 krajów świata na Światowym Kongresie Rodzin Polskich i Polonijnych w Gdańsku

 fot. Agnieszka Kuc

Spotkanie w Gdańsku było bardzo wartościowe. Prelegenci pokazali, że warto czynić dobro dla swojej rodziny i innych. Rodzina i małżeństwo to wielkie wartości, których nie można zagubić, ale trzeba z troską pielęgnować – powiedział Family News Service delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński, jeden z prelegentów VI Światowego Kongresu Rodzin Polskich i Polonijnych. Wydarzenie odbyło się w Gdańsku w dniach 15-17 września i zgromadziło ok. 500 Polaków z 28 krajów świata.

 

Bp Turzyński przypomniał, że tegorocznym hasłem Kongresu były słowa: „Zainwestuj w małżeństwo, zainwestuj w rodzinę”. „Zainwestuj, to znaczy zadbaj o dobro swojej relacji z małżonką, z mężem, dziećmi, starszym pokoleniem” – wyjaśnił duchowny i podkreślił, że treści prezentowane podczas wydarzenia mogą być pomocnymi do tego narzędziami. „Było sześć sesji, wśród których znalazły się kwestie dotyczące dbania o wzajemne relacje, wychowanie dzieci, pomoc w kryzysach. Staraliśmy się pokazać wielką rozpiętość zagadnień związanych z rodziną. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się warsztaty prowadzone przez specjalistów” – wyliczył delegat KEP.

Zagadnieniem towarzyszącym były objawienia maryjne w Kibeho w Rwandzie. Obecni byli polscy misjonarze pracujący w tym kraju, którzy przekazali pozdrowienia od ostatniej żyjącej wizjonerki. „Było to piękne doświadczenie – usłyszeć te słowa, które Maryja mówiła do dziewcząt podczas objawień, a które są skierowane do wszystkich nas – słowa o nawróceniu, o tym, by modlić się i iść za wolą Bożą” – podkreślił biskup, wskazując na aktualność objawień.

Ostatnim akcentem Kongresu była piesza pielgrzymka do sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Gdańsku Matemblewie, gdzie miała miejsce niedzielna Msza św. „Prosiliśmy, aby te nasze dobre idee, myśli i to, co usłyszeliśmy na Kongresie, zaowocowało w środowiskach, do których idziemy” – podsumował bp Turzyński.

Udział w Kongresie był dla Alicji Zakrzewskiej z Peterborough prezentem od męża. „Kongres wniósł w moje serce wiele przemyśleń. Był tutaj cudowny klimat. Poznałam ludzi, z którymi na pewno będę utrzymywała kontakt. Było wiele konferencji. To jest coś, czego szukałam. Wiele stąd zabieram” – podkreśliła dla Family News Service Alicja.

Głównym miejscem prelekcji kongresowych była Sala Plenarna Stadionu Polsat Plus Arena Gdańsk. Światowy Kongres Rodzin Polskich i Polonijnych w Gdańsku rozpoczął się w piątek 15 września rano Mszą św. w kościele pw. św. Anny i Joachima w Gdańsku, której przewodniczył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. W Eucharystii udział wzięli również metropolita gdański abp Tadeusz Wojda oraz delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński.

Podczas Kongresu abp Stanisław Gądecki wręczył medale „Pro Polonia et Ecclesia” za zasługi na rzecz duszpasterstwa emigrantów. Honorowe odznaczenie Premiera RP za zasługi dla Polonii i Polaków zagranicą otrzymała s. Edyta Rychel, wieloletnia przełożona generalna Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej. Odznaczenie wręczył pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą Jan Dziedziczak.

Organizatorem Kongresu Rodzin Polskich i Polonijnych była Polonijna Rada Rodziny przy Delegacie Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Kongres został objęty honorowym patronatem Konferencji Episkopatu Polski. Tegoroczna edycja odbyła się w formie hybrydowej – stacjonarnie w Gdańsku i online. Wśród uczestników były m.in. osoby z Niemiec, Francji, Szwajcarii, USA, Wielkiej Brytanii, Włoch, Litwy, Węgier, Mołdawii, Gruzji, Białorusi i Ukrainy.

Zapisy niektórych prelekcji kongresowych dostępne są na stronie: https://kongresrodzinpolonijnych.pl/

Family News Service

;