Imieniny: Teodory, Grazyny, Ireny

Wydarzenia: Prima Aprilis, Dzień Gwiezdnych Wojen

Pod oknem

6. rocznica ingresu abp. Marka Jędraszewskiego do katedry wawelskiej

 fot. Fot. Irena Świerdzewska/Idziemy/ EpiskopatNews Ingres abpa Marka Jędraszewskiego do katedry wawelskiej

28 stycznia mija sześć lat od uroczystego ingresu do katedry wawelskiej abp. Marka Jędraszewskiego, który metropolitą krakowskim został mianowany 8 grudnia 2016 roku. W sobotę, 28 stycznia o godz. 16.30 arcybiskup będzie przewodniczył Mszy św. w katedrze wawelskiej.

 

W uroczystościach w kadrze na Wawelu 28 stycznia 2017 roku wzięły udział najwyższe władze państwowe – prezydent Andrzej Duda i premier Beata Szydło oraz przedstawiciele polskiego episkopatu – m.in. jego przewodniczący abp Stanisław Gądecki i prymas abp Wojciech Polak.

– Proszę Was z całego serca: podejmijcie wraz ze mną radosny trud głoszenia współczesnemu światu Chrystusa, jedynego Odkupiciela człowieka – mówił sześć lat temu w katedrze św. Stanisława i św. Wacława abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski nieustannie podejmuje ten „radosny trud” głoszenia Ewangelii zgodnie ze swoją dewizą biskupią: Scire Christum (Znać Chrystusa).

Mottem homilii w czasie ingresu metropolita krakowski uczynił „czuwanie”. Zwrócił uwagę na konieczność troski o wiarę i religijność Polaków, stanie na straży duchowej tożsamości polskiego narodu, obronę każdego poczętego życia i ukazywanie piękna chrześcijańskiego małżeństwa i rodziny oraz rolę prawdy jako fundamentu autentycznego spotkania człowieka z drugim człowiekiem, fundamentu życia społecznego i politycznego. Wszystkie te formy „czuwania” są obecne w duszpasterskim posługiwaniu i nauczaniu metropolity krakowskiego.

26 grudnia 2021 r. w Sanktuarium Świętej Rodziny w Zakopanem abp Marek Jędraszewski zainaugurował peregrynację ikony Świętej Rodziny w Archidiecezji Krakowskiej, która wpisywała się w przeżywany w całym Kościele Powszechnym Rok Rodziny Amoris laetitia. – Niech dla wszystkich rodzin będzie to czas modlitwy, czuwania i zatroskania, aby wszystkie one były coraz bardziej „Bogiem silne” – apelował wówczas metropolita krakowski.

– Chrystus uczy nas miłości – cierpliwej, pięknej, wyrozumiałej, odpowiedzialnej. Na tym fundamencie budujmy moc własnej rodziny, moc rodzin całego Kościoła, naszej ojczyzny. By dzięki tej mocy życia rodzinnego z ufnością patrzeć na przyszłość nas samych i całego świata – mówił abp Marek Jędraszewski w Sanktuarium św. Jana Pawła II, gdzie 26 czerwca 2022 r. celebrowano zakończenie Roku Rodziny w Archidiecezji Krakowskiej.

24 lutego zaczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Już w przeddzień rozpoczęcia wojny abp Marek Jędraszewski w katedrze na Wawelu przewodniczył Mszy św. w intencji pokoju na Ukrainie. – Wartość wolności, wartość braterstwa narodów i wierność Chrystusowi do końca, temu Chrystusowi, który uczy nas, co znaczy być wolnym człowiekiem i mieć nadzieję na szczęśliwość wieczną – mówił wówczas zachęcając do modlitwy o odwagę dla Ukraińców, by zawsze na pierwszym miejscu stawiali wartości duchowe.

– Dzieje pierwszych wieków chrześcijaństwa, dzieje tragicznego, minionego wieku XX, a także to, co się dzieje dziś na Ukrainie, zawsze było i jest skutkiem odrzucenia Chrystusa, Jego Ewangelii, wzgardzenia Bogiem i drugim człowiekiem. Wszelkie zło, zwłaszcza to najbardziej trudne i przerażające, zaczyna się od tego, że się odrzuca Boga, a potem się gardzi drugim człowiekiem, poniżając go i odbierając mu życie – mówił metropolita krakowski na początku marca w parafii św. Rozalii w Podszklu.

W liście pasterskim na Wielki Post zachęcał wiernych Archidiecezji Krakowskiej, by razem z modlitwą i postem zechcieli wspierać „naszych Braci Ukraińców tą szczególną w tym roku jałmużną, jaką są i będą przekazywane im dary materialne”. Każda parafia i wiele organizacji kościelnych na czele z Caritas Archidiecezji Krakowskiej zaangażowało się w różnoraką pomoc na rzecz Ukraińców. Na plebaniach, w domach pielgrzyma, w zakonach i w budynkach należących do parafii przebywali i nadal przebywają tysiące uchodźców. Abp Marek Jędraszewski przyjął do Pałacu Arcybiskupów Krakowskich uciekających przed wojną Ukraińców.

– Pomoc uchodźcom z Ukrainy była odruchem serca zdecydowanej większości polskiego narodu, niezależnie od tego, jak ci niosący pomoc są blisko lub daleko od Kościoła – powiedział abp Marek Jędraszewski w Nowym Sączu. Podczas Mszy św. z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego metropolita krakowski ocenił, że „wszyscy pokazali, że głęboko w swych pokładach człowieczeństwa są z ducha ludźmi Ewangelii”.

Wielokrotnie w swoich homiliach arcybiskup bronił dziedzictwa św. Jana Pawła II i wzywał do solidarności z papieżem Polakiem. W czasie Mszy św. w katedrze na Wawelu sprawowanej w 41. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce abp Marek Jędraszewski wskazał na trwający dziś nad Wisłą „zmasowany atak” na św. Jana Pawła II. – Chce się go odrzeć ze świętości. Chce się go pozbawić autorytetu. Pragnie się go rzucić na śmietnik historii – mówił metropolita krakowski. – Nie wolno nam doprowadzić do tego, żeby ten najwspanialszy i największy z rodu Polaków został tak poniżony przez nieprzyjaciół Polski i Kościoła. Nie wolno! – podkreślał arcybiskup. – Ilekroć jesteśmy solidarni ze św. Janem Pawłem II, jesteśmy równocześnie solidarni z Bogiem, odpowiadając na Jego miłość i solidarni z drugim człowiekiem, którego Chrystus umiłował do końca, a nad którym z solidarną miłością pochylał się Ojciec Święty przez prawie 27 lat swego pontyfikatu – mówił metropolita krakowski w katedrze wawelskiej.

W czasie spotkań opłatkowych na przełomie roku abp Marek Jędraszewski zwracał uwagę, że w Krakowie i całej Polsce pojawiają się tendencje, by przy okazji składania sobie świątecznych życzeń rezygnować z łamania się opłatkiem. Tłumaczy się to zagrożeniem epidemicznym. Tymczasem jest to przejmujący znak „walca laicyzmu, który chce nas od Boga oddzielić”. – Tym bardziej trzeba brać do ręki opłatek – dzisiaj, w te dni, a zwłaszcza w wigilijny wieczór – i przeżywać tajemnicę wcielenia Bożego Syna, Jego przyjścia na świat, Jego narodzenia w Betlejem, czyli w domu chleba. Tym bardziej musimy się opłatkiem łamać, dzielić, wyrażając nasze najbardziej piękne myśli, pragnienia, uczucia, słowa życzliwości, a także – jeśli trzeba – przeproszenia, bo tak się buduje Kościół, bo tak się buduje chrześcijańskie społeczeństwo – mówił metropolita krakowski zaznaczając, że eliminując opłatek stawia się tylko na interesy, konsumizm, komercję, pogoń za pustką.

Na początku nowego roku liturgicznego abp Marek Jędraszewski zachęcił wiernych Archidiecezji Krakowskiej, aby gromadzili się dwukrotnie w ciągu miesiąca na szczególnej modlitwie w intencjach Ojczyzny. W liście pasterskim na Adwent wezwał wiernych do uczestnictwa w Mszach w intencji Ojczyzny w każdy 14. dzień miesiąca oraz modlitwy różańcowej w każdą pierwszą sobotę miesiąca.

Źródło:
;