Imieniny: Alberta, Janusza, Konrada

Wydarzenia: Światowy Dzień Telewizji

Dialog

60 lat od ekumenicznej pielgrzymki Pawła VI do Ziemi Świętej

papież paweł szósty fot. Vatican City

Celebracje 60. rocznicy historycznej podróży Pawła VI do Ziemi Świętej przypadły w czasie trwającej wojny, jaką Państwo Izrael prowadzi przeciwko Hamasowi w Gazie. Wspomnienie tej wizyty, podczas której Papież Montini wielokrotnie nawoływał do zgody między religiami i narodami, przypomina o dialogu ekumenicznym oraz o wartości pokoju, którego należy bronić i promować go za wszelką cenę.

 

Papież Paweł VI jako pielgrzym modlił się (4–6 stycznia 1964 r.) w miejscach świętych Judei i Galilei oraz spotkał się z lokalnymi wiernymi, a ci przyjęli go z radością i entuzjazmem. W Jerozolimie doszło do podwójnego spotkania pomiędzy Biskupem Rzymu a ekumenicznym patriarchą Konstantynopola Atenagorasem. To braterskie spotkanie rozpoczęło i wskazało drogę dialogu ekumenicznego, opartego na wzajemnym szacunku i głębszym zrozumieniu między Kościołami.

Chrześcijanie w Ziemi Świętej nadal czerpią inspirację i zbierają owoce tego epokowego spotkania. Prawosławny patriarcha Jerozolimy Teofil III, pozostaje przekonany, że „współpraca w zakresie renowacji i konserwacji miejsc świętych, zwłaszcza bazylik Bożego Grobu i Narodzenia Pańskiego, była możliwa dzięki duchowi tamtego spotkania”.

Również łaciński patriarcha kard. Pizzaballa uważa, iż „powrót Piotra do Jerozolimy stanowił dla wszystkich chrześcijan początek nowej drogi zbliżenia, ponownego odczytania i uzdrowienia swoich historii, pragnienia oraz tęsknoty za utraconą jednością”.

W 2014 roku Ojciec Święty Franciszek swoją wizytą w Jerozolimie uczcił 50. rocznicę pielgrzymki pierwszego papieża po św. Piotrze do Ziemi Świętej. Ponowne spotkanie z patriarchą ekumenicznym Bartłomiejem konkretnie pokazało, jak długą drogę przebył Kościół w ciągu tych pięćdziesięciu lat. W 1964 roku spotkanie odbyło się na Górze Oliwnej, poza murami Starego Miasta. Natomiast w 2014 roku była to wspólna modlitwa przy Bożym Grobie, w sercu chrześcijańskiej Jerozolimy, która stanowi nie tylko miejsce upamiętniające śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa, ale także miejsce, gdzie rana podziałów jawi się jako najbardziej widoczna.

Źródło:
;