Imieniny: Artura, Brunona

Wydarzenia: Światowy Dzień Mieszkalnictwa

Wspomnienia

60. rocznica Mszy sprawowanej przez ks. Wojtyłę na Turbaczu

"Na polanie Filasowej, pod szczytem Turbacza, stały w połowie XX w dwa szałasy, należące do rodziny Zapotocznych z Obidowej. W największym z wszystkich szałasów na hali, tzw. "dużym okole", składano siano i zamykano na noc owce".

Na polanie Filasowej, pod szczytem Turbacza, stały w połowie XX w dwa szałasy, należące do rodziny Zapotocznych z Obidowej. W największym z wszystkich szałasów na hali, tzw. "dużym okole", składano siano i zamykano na noc owce. 17 września 1953 roku, nocą, zawędrowali na "duży okół" spóźnieni młodzi turyści, wśród których był ks. Karol Wojtyła. Wszyscy w dobrych nastrojach poszli spać na sianie. Poranną Mszę ks. Wojtyła odprawił na zaimprowizowanym ołtarzu z deski ułożonej we wrotach szałasu, podpartej kopką siana. Jan Paweł II wspominał po latach, że wskutek zaistniałych warunków sprawował tę Eucharystię "twarzą do ludu", a było to przecież jeszcze przed Soborem Watykańskim II. Oprócz towarzyszącej młodemu kapłanowi grupy młodzieży z krakowskich uczelni, w tej Mszy Świętej uczestniczyli również górale gospodarzący na hali.

(Urszula Własiuk, Prezes Fundacji "Szlaki Papieskie")

 

Pięćdziesiąt lat później, 13 IX 2003, w miejscu opisanej Mszy św. stanął kamień z tablicą pamiątkową i symboliczny Szałasowy Ołtarz. Przy nim została odprawiona Msza Święta w intencji Jana Pawła II. Ojciec Święty – tak się szczęśliwie złożyło – był w tym dniu na Słowacji i zapewnił o duchowej łączności z jej uczestnikami.

Okazały Krzyż, stojący przy Ołtarzu od 2005 roku to votum dziękczynne mieszkańców Klikuszowej za dar, jakim był dla Polski bł. Jan Paweł II.  W fundamenty krzyża wmurowane są trzy kamienie: z Watykanu, Krakowa (z Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!") i Podhala.

W 2010 roku właściciele polany, rodzina Zapotocznych z Obidowej, ofiarowała Parafii w Klikuszowej tę jej część, na której  stał szałas, pragnąc by miejsce to służyło modlitwie.

Odtąd parafianie z Klikuszowej wraz z Fundacją Szlaki Papieskie sprawują opiekę nad Szałasowym Ołtarzem. Jest tu, co roku odprawiana Eucharystii w intencji, bł. Jana Pawła II, na zakończenie sezonu turystycznego na Szlakach Papieskich.

Tak było również 15 września, w przypadającą 60. rocznicę Mszy św., sprawowanej przez ks. Karola Wojtyłę w 1953 roku i 10 rocznicę pierwszej Mszy św. przy Szałasowym Ołtarzu. Pan Jerzy Rieger Przewodniczący Rady w zastępstwie Pani Urszuli Własiuk, która w tym dniu była chora, przywitał wszystkich przybyłych.

Przy pięknej pogodzie, Mszy św. koncelebrowanej w intencji kanonizacji bł. Jana Pawła II i na zakończenie sezonu turystycznego na Szlakach Papieskich przewodniczył opiekun duchowy Szlaków Papieskich ks. prałat Stefan Misiniec, w asyście o. Tadeusza Rostworowskiego SJ wykładowcy seminarium w Melbourne w Australiii ks. Józefa Obłója z Desznicy duszpasterza turystów w diecezji rzeszowskiej. W homilii o. Tadeusz mówił o trudnościach, na jakie napotyka Kościół katolicki i Polonia na całym świecie, także w Australii. Wielkim przeżyciem była obecność na ołtarzu relikwii Krzyża z ostatniego Wielkiego Piątku Jana Pawła II.

Po Mszy św. ks. Misiniec przypomniał zasługi Rodu Roztworowskich. Potęga I Rzeczpospolitej czerpała swoją siłę w dużej mierze z takich rodów jak Rostworowscy, gdzie  uczono umiłowania Ojczyzny, władania szablą i piórem, uprawy roli i modlitwy. Wypowiedź tę, przyjęli zebrani owacjami na stojąco.

Grupa uczestników była duża; księża ocenili po ilości komunikantów na około 400 osób. Wśród nich także pojedynczy turyści i grupy z innych stron Polski – np. grupa młodzieży z s. Antonią z Puław.

;