Imieniny: Marka, Elzbiety

Wydarzenia: Dzień Ewakuacji

Patriotyzm

73. rocznica wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim

19 kwietnia przedstawiciele organizacji żydowskich, instytucji państwowych i miejskich oraz mieszkańcy stolicy złożą hołd bohaterskim powstańcom pod Pomnikiem Bohaterów Getta na warszawskim Muranowie. Uroczystości rozpoczną się o godz. 12. Weźmie w nich udział prezydent Andrzej Duda.

 

19 kwietnia 1943 roku nad ranem, w wigilię święta Paschy bramą od strony Nalewek do getta weszli żołnierze Waffen SS. Ich dowódcą był Jürgen Stroop. Uzbrojeni w pistolety maszynowe, miotacze ognia, wozy pancerne i czołgi przystąpili do ostatecznej likwidacji dzielnicy żydowskiej. Nieoczekiwanie napotkali na opór. Pozostali w getcie Żydzi postanowili się bronić. Woleli, jak obrońcy Masady, zginąć, niż się poddać i dać zaprowadzić na śmierć. Symbolicznym końcem powstania w getcie w Warszawie było wysadzenie w powietrze synagogi przy Tłomackiem. Był to też koniec przedwojennego żydowskiego świata w Polsce.

Przez wiele lat Marek Edelman, jeden z przywódców Powstania w Warszawskim Getcie, składał w rocznice wybuchu Powstania 19 kwietnia pod pomnikiem na warszawskim Muranowie kilka żółtych żonkili. Po jego śmierci gest ten nie uległ zapomnieniu. Od kilku lat pamięć powstańców w ten sposób czci Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. We wtorek kilkuset wolontariuszy będzie rozdawać na stołecznych ulicach papierowe żonkile jako symbol pamięci o bohaterach Powstania w Getcie Warszawskim.

;