Imieniny: Wandy, Zenona

Wydarzenia: Dzień Ojca

Dziedzictwo

74. Konkurs Szopek Krakowskich rozstrzygnięty

 fot. Łukasz Kaczyński Szopki krakowskie

W niedzielę 4 grudnia w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa ogłoszono laureatów 74. Konkursu Szopek Krakowskich. Jednocześnie otwarto pokonkursową wystawę szopek, którą będzie można oglądać do 26 lutego 2017 r.

Do tradycyjnego już konkursu szopkarskiego zgłoszono w tym roku 162 prace – 42 w kategorii seniorów, 9 w kategorii szopek młodzieżowych oraz 111 szopek dziecięcych. Nad przyznaniem nagród obradowało jury, któremu przewodniczył Michał Niezabitowski – dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Główną nagrodę w kategorii szopek dużych otrzymał Tadeusz Gillert. “Można by powiedzieć, że jestem weteranem tego konkursu. Pierwszy raz zrobiłem szopkę w 1948 r. To niezwykle pracochłonne zajęcie. Wcześniej nie było w mojej rodzinie żadnych tradycji szopkarskich, ale tą niezwykłą pasję, bo tym właśnie dla mnie jest wykonywanie szopek krakowskich, przejęli trzej moi synowie” – powiedział nagrodzony.

Z kolei najwyższe miejsce na podium w kategorii szopek średnich zajął Maciej Moszew, zaś za wykonaną szopkę małą – Dariusz Czyż. Niezwykłą popularnością wśród pierwszych zwiedzających wystawę cieszyły się szopki miniaturowe, do których obejrzenia niezbędne były lupy – w tej kategorii zwyciężcą został Jan Kirsz. Specjalne nagrody otrzymali Mieczysław Dębowski oraz Filip Fotomajczyk – odpowiednio Nagrodę im. Zofii i Romana Reinfussów i Nagrodę imienia dyrektora Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Jerzego Dobrzyckiego.

Bardzo dużo prac uhonorowano wśród dzieci i młodzieży. Doceniono ich trud, pomysłowość, a czasem także podjęcie rodzinnych tradycji szopkarskich. Łącznie w tegorocznej edycji konkursu na nagrody przeznaczono 121 tys. zł.

Same szopki zadziwiały – odnosiły się tradycyjnie do kultury i historii Krakowa, ale także do wydarzeń bieżących. Nie zabrakło wspomnienia o Światowych Dniach Młodzieży, które w bardzo dynamiczny sposób przedstawiły pensjonariuszki Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego Sióstr Felicjalnej w Krakowie. Bardzo sugestywna była szopka, której obraz Krakowa z centralnie zlokalizowaną Świętą Rodziną był jedynie cieniem rzucanym przez druty oświetlane lampką, które spowijała gęsta zasłona smogu.

Oficjalną ocenę prac konkursowych przeprowadzono 1 grudnia na Rynku Głównym. Co ważne w tym roku konkurs poprzedziły warsztaty zatytułowane “Dotknięcie tradycji – zbudujmy szopkę. Warsztaty w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa dla osób z dysfunkcją wzroku”, których uczestnicy zgłosili do rywalizacji dwa dzieła i jedno z nich zostało wyróżnione w kategorii młodzieżowej. Jak zapowiedzieli organizatorzy w przyszłym roku na uczestników czeka niespodzianka – pierwszy raz konkurs zostanie przeprowadzona w kategorii szopka rodzinna.

Forma szopki krakowskiej ukształtowała się w XIX-wiecznym Krakowie, w środowisku murarzy i robotników budowlanych, poszukujących zarobków w okresie jesienno-zimowym. Budowanie przenośnego teatrzyku lalkowego, ze Świętą Rodziną na pierwszym piętrze, w formie wieżowego budyneczku podobnego architektonicznie do ówczesnych budowli krakowskich, było bardzo popularne aż do I wojny światowej. Następnie zwyczaj przez kilka lat był zapomniany. Dopiero w 1937 r. miłośnicy tradycji krakowskich zorganizowali I Konkurs Szopek Krakowskich, który z przerwą w czasie lat okupacyjnych, trwa do dzisiaj.

 

 

Oceń treść:
Źródło:
;