Imieniny: Kseni, Cecylii, Bernardety

Wydarzenia: Dzień Sapera

Patriotyzm

74. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

rocznica wybuchu powstania warszawskiego fot. KPRP / prezydent.pl

Dziś przypada 74. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Prezydent RP Andrzej Duda weźmie udział w uroczystościach związanych z obchodami rocznicowymi.

 

O godz. 11.00 Andrzej Duda złoży wieniec przy tablicy upamiętniającej 70 Polaków zamordowanych na warszawskiej Woli.

Rzeź mieszkańców stołecznej dzielnicy Wola zaczęła się 5 sierpnia i trwała do 7 sierpnia 1944 r. Tylko pierwszego dnia w masowych egzekucjach zginęło ok. 20 tys. ludzi. Wciągu kilku dni życie straciło - według różnych szacunków - od 40 do 60 tys. mieszkańców tej dzielnicy - mężczyzn, kobiet i dzieci. 

Przed godz. 17. na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach Prezydent RP złoży kwiaty na grobie gen. Antoniego Chruściela „Montera”.

W Powstaniu Warszawskim Antoni Chruściel stał na czele Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej, dowodził całością sił powstańczych. Gen. „Monter” otrzymał 31 lipca 1944 r. od komendanta głównego AK – gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora” rozkaz: "Jutro o piątej po południu rozpocznie pan działania". Po upadku Powstania Warszawskiego gen. Antoni Chruściel znalazł się w niewoli niemieckiej. Po zakończeniu II wojny światowej wybrał emigrację. Od 1956 roku mieszkał w Waszyngtonie. Zmarł nagle w 1960 r. 28 lipca 2004 r., w 60. rocznicę Powstania Warszawskiego, do kraju sprowadzono prochy generała i złożono je w Kwaterze Żołnierzy Polski Walczącej na Powązkach w Warszawie.

O godz. 17.00  w Godzinę „W” Prezydent odda hołd Powstańcom przy Pomniku Gloria Victis.

1 sierpnia 1944 r., na rozkaz Komendanta Głównego AK gen. Tadeusza Komorowskiego "Bora" w Warszawie wybuchło powstanie. Była to największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie.

Godzina „W” była formalnym początkiem zrywu. 1 sierpnia 1944 roku do walki przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono po powstaniu z miasta, które zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

Oceń treść:
Źródło:
;