Imieniny: Rity, Katarzyny, Boguslawa

Wydarzenia: Dzień Solidarności Międzypokoleniowej

Podsumowanie

76 tys. osób odwiedziło Mercy Centre w Tauron Arenie

tauron arena śdm fot. Mazur/episkopat.pl/flicr.com

76 tys. osób odwiedziło Mercy Centre, największe podczas ŚDM centrum spotkań i modlitwy dla anglojęzycznych pielgrzymów, które działało w krakowskiej Tauron Arenie – poinformował PAP Tomasz Adamski z organizacji Rycerze Kolumba, odpowiadającej za to centrum.

 

Podczas ŚDM Mercy Centre odwiedziło 76 tys. osób. Według policji najwięcej osób znajdowało się w Tauron Arenie w środowy wieczór - 18,2 tys. osób. „W tym dniu liczba pielgrzymów przerosła nasze oczekiwania. Późnym popołudniem musieliśmy już zamknąć obiekt i ze względów bezpieczeństwa nie mogliśmy wpuszczać kolejnych osób” – powiedział Adamski. Środa była dniem spotkania pielgrzymów ze Stanów Zjednoczonych. Młodzi Amerykanie modlili się, czytali Pismo Święte, śpiewali pieśni uwielbieniowe, rozmawiali z biskupami ze swojego kraju. Dzień wcześniej Mercy Centre pobłogosławił arcybiskup William Lori z Baltimore. Odbyły się też narodowe spotkania Australijczyków i Kanadyjczyków.

Anglojęzyczne katechezy, msze św., dyskusje o wierze i religiach, konferencje oraz koncerty odbywały się w Tauron Arenie codziennie. Pielgrzymi mieli możliwość spowiedzi oraz adoracji Najświętszego Sakramentu w wydzielonej kaplicy. W ostatnim dniu ŚDM z wolontariuszami spotkał się w tym miejscu papież Franciszek. „Atmosfera była wspaniała. Myślę, że doświadczenie ŚDM na długo pozostanie w świadomości wielu osób” – powiedział PAP koordynator centrum wolontariatu Rycerzy Kolumba Szymon Czyszek. Według niego o tym, jak ŚDM było ważnym duchowo przeżyciem dla młodzieży, świadczy choćby fakt, że w Tauron Arenie, podczas czterech mszy (środa, czwartek, piątek, sobota) pielgrzymi przyjęli 64 tys. konsekrowanych hostii.

Do Centrum mógł przyjść każdy, kto zarejestrował swój udział w ŚDM. Przy wejściu pielgrzymów witała płaskorzeźba przedstawiająca Jezusa Miłosiernego, św. s. Faustynę i Jana Pawła II z wezwaniem "Jezu ufam Tobie" - nawiązanie do tego, że Kraków jest światowym centrum kultu Bożego Miłosierdzia. Obok głównej sceny umieszczone były portrety pięciu świętych: brata Alberta Chmielowskiego, Jana Pawła II, o. Maksymiliana Kolbe, Faustyny Kowalskiej oraz bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Ich relikwie były codziennie przenoszone w procesjach poprzedzających nabożeństwa. Dla pielgrzymów przygotowano także wystawy o Bożym Miłosierdziu, Auschwitz-Birkenau Janie Pawle II i dziejach Solidarności. Wśród osób, które przyszły do Tauron Areny, było czterech kardynałów, ok. 140 biskupów, ok. 1,3 tys. księży i ok. 700 sióstr.

Mercy Centre to wspólny projekt Rycerzy Kolumba, Sisters of Life, Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, Narodowego Sanktuarium św. Jana Pawła II w Waszyngtonie oraz innych partnerów. Rycerze Kolumba to jedna z największych międzynarodowych organizacji katolickich o charakterze "bratniej pomocy". Została założona w 1882 r. w USA. Obecnie liczy blisko 2 mln członków. W Polsce rycerze są obecni od 10 lat, a w ich szeregach jest ok. 4 tys. osób.

;