Polska
8 marca: XVI Święto Kobiet u najpiękniejszej z Niewiast (zapowiedź)
XVI Święto Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast odbędzie się na Jasnej Górze tradycyjnie 8 marca. W tym roku będzie ono hołdem oddanym bohaterkom – Polkom w 160. rocznicę Powstania Styczniowego i Ukrainkom, które mimo koszmaru wojny nie tracą nadziei. Przybyć ma spora grupa uchodźców.
Najważniejszym punktem spotkania będzie Msza św. celebrowana o godz.17.00 w Kaplicy Matki Bożej pod przewodnictwem bp. Andrzeja Przybylskiego z Częstochowy z wypowiedzianym w języku polskim i ukraińskim aktem zawierzenia. Eucharystia sprawowana będzie w Kielichu Życia i Przemiany, wyjętym specjalnie na tę okazję z jasnogórskiego skarbca. To dar kobiet polskich złożony Pani Jasnogórskiej 3 maja 1982 r. jako wotum dziękczynienia za Jej 600-letnią opiekę nad Narodem i z prośbą o przemianę życia Polaków.
Niezwykle wymowne będzie miejsce spotkania, które zaplanowano po Mszy św. – Bastion św. Barbary, gdzie znajduje się Kaplica Jasnogórskiej Matki Pojednania i „Golgota Wschodu” – miejsce upamiętniające miliony Polaków, ofiary Rosji carskiej i totalitaryzmu sowieckiego, i niosące przesłanie o niezłomności ludzkiego ducha, przebaczeniu i wierze we wstawiennictwo Matki Bożej. Ok. godz. 18.00 rozpocznie się spektakl poetycko-muzyczny „Kobiety duszą Powstania Styczniowego”.
Następnie w Sali Rycerskiej odbędzie się otwarcie wystawy fotograficznej „Ukrainka” przygotowanej pod patronatem Marszałek Sejmu RP Elżbiety Witek. Ekspozycja ukazuje, jak wiele zadań, w kontekście agresji Rosji na Ukrainę, pełnią dzisiaj ukraińskie kobiety. Zaprezentowane są one na fotografiach w różnych rolach społecznych – matek, uchodźczyń, wolontariuszek, artystek, korespondentek, żołnierek.
Jasnogórska Maryja od wieków stanowi ważny punkt odniesienia dla kobiet, które w dowód wdzięczności za Jej opiekę i wstawiennictwo pozostawiły tu liczne dary. Wśród nich królewskie symbole: berło i jabłko, ofiarowane przez kobiety jako wotum wdzięczności za „zmartwychwstanie” Polski i Cud nad Wisłą 3 maja 1926 roku.
Święto Kobiet organizowane jest w Sanktuarium od 16 lat z inicjatywy Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Częstochowie. Celem spotkania jest ukazanie piękna kobiecego powołania oraz roli niewiast w życiu rodziny i Narodu.
Na tegoroczne święto zapraszają: przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, poseł na Sejm RP Lidia Burzyńska.Nie zabraknie niespodzianek dla pań.