Imieniny: Pauliny, Tomasza, Jana

Wydarzenia: Dzień Kultury Fizycznej

Kulturalnie

8. Nowohucki Konkurs Kolęd i Pastorałek

Prawie 400 uczestników z całej Polski - solistów, duety, zespoły, chóry i schole - zgromadził 8. Nowohucki Konkurs Kolęd i Pastorałek, jaki przez całą sobotę odbywał się w pallotyńskiej parafii Matki Bożej Pocieszenia w Krakowie-Nowej Hucie.

 

„W tym roku mamy bardzo dużo najmłodszych solistów – co jest swego rodzaju nowością w historii naszego konkursu. Widzimy także po występach, że uczestnicy coraz bardziej profesjonalnie przygotowują i dobierają prezentowany repertuar” – oceniła tegoroczną edycję wydarzenia Agnieszka Jucha, współorganizatorka przeglądu.

Jucha dodała, że konkurs z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Podkreśliła, że z inicjatywy lokalnej stał się wydarzeniem znanym w całej Polsce – świadczy o tym fakt, że uczestnicy przybyli wziąć udział w przeglądzie m.in. z Raby Wyżnej, Opatowca Świętokrzyskiego czy też Łodzi.

W ramach konkursu wyróżniono 5 kategorii – najmłodszy uczestnik miał 5,5 lat, zgłosiły się także zespoły związane z klubami seniora. Zwycięzcami zostali: Emilia i Nikola Kozioł z Opatowca w kategorii Duet, Kinga Gurgul z Dębna jako solista do 10 lat, Julia Skupień ze Skomielnej Białej w kategorii solista 11-14 lat, Dominika Szyszka z Raby Wyżnej jako solista od 15 lat oraz zespół Ars Nova z Żarnowca.

Dla laureatów przygotowano specjalne nagrody. Ponadto każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom oraz zdjęcie przedstawiające go podczas wykonywania utworu, które na miejscu przygotowali i ozdabiali logiem konkursu organizatorzy.

„Śpiewałam pastorałkę "Oj maluśki" – to było coś nowego i niesamowitego, wykonać przygotowany utwór przed osobami, które inspirują i zorganizowały ten przegląd” – przyznała KAI 13-letnia Kamila z Miechowa. „To była bardzo fajna przygoda – moc przygotowywać się z rodzicami do występu, a następnie zaśpiewać i usłyszeć oklaski” – powiedziała z kolei 7-letnia Zosia z Bukowna.

Organizatorem i gospodarzem 8. Nowohuckiego Konkursu Kolęd i Pastorałek była parafia Matki Bożej Pocieszenia w Krakowie, zaś partnerami gazetka parafialna, radio i fundacja nowohuckie.PL oraz rada dzielnicy XVI Bieńczyce i XVIII Nowa Huta. Całość przeglądu była transmitowana przez radio nowohuckie.PL oraz radio AIN KARIM ze Skomielnej Czarnej.

Źródło:
;