Imieniny: Laury, Marcjana, Alberta

Wydarzenia: Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszami

Dziedzictwo

80. rocznica powołania Armii Krajowej w MNK

opaska ak fot. wikipedia.org

14 lutego 2022 roku minie dokładnie 80 lat od pamiętnego rozkazu gen. Władysława Sikorskiego, który znosząc Związek Walki Zbrojnej, powołał do życia Armię Krajową. Na pamiątkę tego wydarzenia, odbędzie się specjalny pokaz, związanych z organizacją zbiorów militariów Muzeum Narodowego w Krakowie.


Pokaz obejmie kilkanaście wyselekcjonowanych obiektów, na które składają się: broń palna używana przez Armię Krajową, dokumenty oraz osobiste pamiątki żołnierskie z lat 1942-1945. Ekspozycję będzie można obejrzeć w hallu 1. piętra w Gmachu Głównym Muzeum, w dniach 15-27 lutego 2022 r.

Wśród eksponowanych pamiątek znajdzie się karabin niemiecki MP40 wyprodukowany w roku 1941, zdobyty przez żołnierza AK Jana Chimiczewskiego, operującego w okolicach Rabki. O znalezieniu ukrytej broni, zdekonspirowanej przez syna Chimiczewskiego dopiero w roku 2012, będącej niezwykle cenną zdobyczą dla żołnierzy organizacji, rozpisywały się wszystkie lokalne media. Spośród zbiorów prezentowanych na pokazie wyróżniają się również pamiątki osobiste po Jadwidze Niemirzynie, walczącej w Powstaniu Warszawskim w kompani „Habdank” pod pseudonimem „Kora”, dokumenty związane z nadaniem Krzyża Armii Krajowej Emerykowi Hutten-Czapskiemu jun., biało-czerwone opaski naramienne oraz namalowany w warunkach konspiracyjnych portret Stanisława Grzywacza ps. „Mahardża” (1921-1996), służącego w I kompanii „Huragan”.

;