Dziedzictwo
85. rocznica Bitwy Radłowskiej
Bitwa Radłowska w Wojnie obronnej Polski z 1939 roku była jedną z największych w Małopolsce. W Radłowie oddano hołd poległym za Ojczyznę, podczas uroczystości patriotycznych, w których Samorząd Województwa Małopolskiego reprezentował wicemarszałek Ryszard Pagacz.
- Ta bitwa obrazuje, jak wielką cenę płacili obrońcy Ojczyzny we wrześniu 1939 roku. Ale pokazuje również, jak wiele ci ludzie byli gotowi poświęcić dla Polski. Umierając śpiewali „Rotę”. Ich heroiczny opór, powinien być przykładem dla nas współczesnych, byśmy również dla Ojczyzny byli gotowi do wielkich poświęceń. Cześć i chwała bohaterom! - powiedział wicemarszałek Ryszard Pagacz.
7 i 8 września polskie wojsko toczyło na ziemi radłowskiej ciężkie boje z niemieckim agresorem. W Niwce, Bobrownikach Wielkich i Małych, Radłowie i Biskupicach Radłowskich żołnierze polscy ginęli w nierównej walce z pancernymi siłami wroga.
Wedle szacunków historyków w bitwie o przeprawę przez Dunajec poległo 243 polskich żołnierzy (wielu utonęło w nurtach rzeki), a około 700 zostało rannych. Bohaterowie Września 1939 roku pochowani są m.in. na cmentarzu w Radłowie.
Jak co roku mieszkańcy Małopolski złożyli hołd tym, którzy przelewali krew, by zatrzymać marsz wojsk niemieckich. Przed Pomnikiem Bohaterów Września 1939 roku w centrum Radłowa odśpiewano „Rotę” i złożone zostały wiązanki kwiatów. Następnie na cmentarzu parafialnym odprawiona została msza św. w intencji uczestników Bitwy Radłowskiej, po której wygłoszono okolicznościowe przemówienia. Odczytano apel poległych, a żołnierze Wojska Polskiego oddało salwy honorowe. W dowód pamięci i wdzięczności na mogiłach żołnierzy złożono wieńce i wiązanki kwiatów.