Imieniny: Erwina, Kamila, Szymona

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Nelsona Mandeli

Pod oknem

89 nowych ceremoniarzy parafialnych Archidiecezji Krakowskiej

ceremoniarze fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

89 ceremoniarzy z 57 parafii Archidiecezji Krakowskiej pobłogosławił bp Robert Chrząszcz w sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach.

 

Na początku liturgii ks. Tomasz Szopa zwrócił uwagę, że błogosławieństwo ceremoniarzy wpisuje się w trwający w Archidiecezji Krakowskiej Kongres Eucharystyczny. Zauważył, że po raz pierwszy odbywa się ono w sanktuarium św. Jana Pawła II. – Myślę, że nasz patron się z tego cieszy. Eucharystia była autentycznie w centrum jego życia, a jednocześnie w centrum jego posługi duszpasterskiej byli ludzie młodzi – mówił kustosz papieskiego sanktuarium na Białych Morzach.

– To jest piękne świadectwo, że młodzi ludzie interesują się liturgią, żyją nią i chcą być za nią odpowiedzialni, chcą o nią dbać – mówił na początku homilii bp Robert Chrząszcz, który przypomniał o roli i zadaniach ceremoniarza oraz o znaczeniu tej służby w Kościele. Nawiązując do Ewangelii o łuskaniu kłosów w szabat, krakowski biskup pomocniczy zaznaczył, że w tej perykopie Jezus uczy, że prawo i zasady powinny służyć człowiekowi, a nie odwrotnie. – Wszelkie przepisy liturgiczne, które mamy w Kościele, mają prowadzić nas do głębszego spotkania z Bogiem. Ceremoniarze tutaj odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu, że liturgia przebiega w sposób godny, piękny i uporządkowany, aby każdy z nas mógł głęboko przeżywać spotkanie z Chrystusem – mówił.

Zwrócił uwagę, że ceremoniarz jest odpowiedzialny za koordynację i przygotowanie liturgii. Musi dbać o to, aby wszystkie elementy liturgii były odpowiednio przygotowane – księgi liturgiczne, naczynia, szaty liturgiczne i wszystkie inne potrzebne przedmioty. Musi znać przepisy liturgiczne i umieć je zastosować w praktyce, zawsze pamiętając, że „liturgia jest przede wszystkim modlitwą Kościoła”. Zauważył, że ceremoniarz powinien być liderem wśród ministrantów, powinien ich uczyć, jak służyć przy ołtarzu, ale także jak przeżywać swoją wiarę na co dzień. – Ważne jest świadectwo waszego osobistego życia – nie tylko tego, co robicie przy ołtarzu, ale też poza kościołem, wśród waszych kolegów, przyjaciół, w szkole, w świecie. Ważne jest to, abyście byli w swoich środowiskach, w swoich rodzinach, wspólnotach świadkami wiary – mówił bp Robert Chrząszcz podkreślając, że o wiele ważniejszy jest stan łaski uświęcającej i przyjęcie Jezusa w Komunii św. w czasie Eucharystii niż bezbłędna służba przy ołtarzu.

– Chociaż przepisy liturgiczne są ważne, ceremoniarz musi pamiętać, że służy Bogu i wspólnocie Kościoła. Jego rola to ułatwienie spotkania wiernych z Jezusem, który jest obecny w liturgii – mówił biskup. – Ceremoniarz poprzez swoją służbę ma się przyczyniać do tego, aby liturgia była miejscem, gdzie każdy może doświadczyć miłości i obecności Boga – dodawał apelując, aby pamiętali, że służą nie tylko liturgii, ale całej wspólnocie wiernych, pomagając im zbliżać się do Boga. – Pamiętajcie, abyście zawsze byli pięknymi świadkami miłości i umiłowania liturgii i w swoim życiu pokazywali, że chrześcijanin, który żyje liturgią, który jest złączony z Chrystusem w Eucharystii, powinien to pokazywać w swoim życiu, w swoim postępowaniu, w swojej postawie, w której zawsze widoczny jest szacunek dla drugiego – mówił bp Robert Chrząszcz zachęcając przyszłych ceremoniarzy to walki z pychą.

Na zakończenie liturgii ks. Artur Czepiel poinformował, że ceremoniarz Andrzej Kmiecik otrzymał złoty krzyż w podziękowaniu za jego zaangażowanie i działalność liturgiczną.

– Wiem i wierzę w to, że będziecie wielką pociechą dla waszych parafii, że wniesiecie tam energię, swoje pomysły, ale także dobrego ducha. Niech wam nie brakuje sił i gorliwości. Bądźcie podporą dla waszych duszpasterzy i parafii, w których będziecie posługiwać – życzył ceremoniarzom archidiecezjalny duszpasterz Służby Liturgicznej.

Szkoła Ceremoniarza Parafialnego w Archidiecezji Krakowskiej trwa niemal rok, obejmuje 10 zjazdów, na których stawia się na teorię z przedmiotów takich jak: Msza św., sakramentologia, rok liturgiczny, przepisy, Triduum, duchowość, muzyka, mszał, zakrystia, liturgia pontyfikalna czy zbiórki. Część praktyczną stanowią warsztaty, czyli około tygodniowy wyjazd całego rocznika, w czasie którego realizowane są tematy: prezbiterium - asysta, mszał, nadzwyczajne celebracje, podstawowe posługi, zakrystia, muzyka liturgiczna i śpiew, nabożeństwa, modlitwa powszechna czy Liturgia Godzin.

Źródło:
;