Imieniny: Barbary, Krystiana, Jana

Wydarzenia: Dzień Górnika - Barbórka

Internet

@Pontifex po łacinie: 0,5 mln śledzących. Nieoczekiwany sukces

 fot. twitter.com/Pontifex_ln

3 maja kilka minut po północy papieskie konto Twitter po łacinie, @Pontifex, osiągnęło liczbę pół miliona śledzących. Swój debiut profil Papieża, wówczas Benedykta XVI, na portalu społecznościom miał 12 grudnia 2012 r.

 

Dziewiąte z kolei (po włoskim, francuskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim, niemieckim, angielskim i arabskim) konto w tym wydawałoby się martwym języku od początku stało się wielkim sukcesem. Zainicjowane zostało 17 stycznia 2013 r., szybko zostawiając w tyle profile w takich językach, jak francuski czy niemiecki, i osiągając obecnie liczbę 500 tys. śledzących – po łacinie: sectatores.

Pierwszy tweet w języku łacińskim brzmiał: „Tuus adventus in paginam publicam Summi Pontificis Benedicti XVI breviloquentis optatissimus est” – „Twoje wejście na strony oficjalnego Twittera Papieża Benedykta XVI jest mile widziane”.

Według znawców język łaciński to esencja uniwersalizmu i warto utrzymywać go przy życiu, mimo iż na całym świecie jest zaledwie ok. 5 tys. osób biegle się nim posługujących. Łaciński profil Franciszka wielu uważa za wyraz snobizmu. Jednak zwłaszcza dla licznych nauczycieli łaciny jest on znakomitą pomocą dydaktyczną w przygotowaniu zajęć.

Źródło:
;