Komentarze
Abp Fisichella: Jubileusz czasem odrodzenia po pandemii
Ogłoszony przez Papieża Jubileusz posłuży odbudowaniu nadziei i zaufania po trudnym czasie pandemii. Wskazuje na to abp Rino Fisichella, któremu Franciszek powierzył zorganizowanie Roku Świętego. Odbędzie się on za trzy lata pod hasłem „Pielgrzymi nadziei”.
Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji zauważa, że obchodzone co 25 lat zwyczajne jubileusze zawsze wpisywały się w jakiś trudny etap dziejów ludzkości. W 1950 r. Pius XII starał się obudować zaufanie po dramacie II wojny światowej, a w roku 1975 Paweł VI dążył do odnowienia jedności w Kościele po napięciach związanych z wprowadzaniem soborowych reform” – mówi Radiu Watykańskiemu abp Fisichella.
„Papież Franciszek mówi nam wyraźnie, że przeżyliśmy i wciąż przeżywamy miesiące lęku i niepewności związanych z pandemią. Boleśnie doświadczyliśmy zagubienia i często także śmierci najbliższych. Teraz czas spojrzeć w przyszłość i zobaczyć, jak obudować nasze życie w najbliższych latach – mówi papieskiej rozgłośni abp Fisichella. – Znaczenie jubileuszu zawsze jest takie samo: jest to czas nawrócenia, wejścia w bardziej osobistą i głębszą relację z Bogiem, samym sobą i stworzeniem. Tak było od początku jubileuszy. Rok Święty to czas ponownego napełnienia naszego życia nadzieją. To będzie też czas odrodzenia nie tylko dla samego Rzymu, ale i innych miejsc związanych z naszą wiarą i kulturą. W czasie jubileuszu w ruch pójdzie cały świat, stąd ten czas stanowić będzie autentyczne przebudzenie, czas kiedy wrócimy do normalnego życia, ale i zwyczajnych spotkań międzyludzkich.“
Tradycja Roku Jubileuszowego wywodzi się ze Starego Testamentu. Kościół katolicki przejął ją w 1300 roku. Początkowo Rok Święty obchodzono co 100 lat, później skrócono ten czas do 50, a następnie do 33 (wiek życia Jezusa), by wreszcie, w XV wieku, ustalić okres między zwyczajnymi jubileuszami na 25 lat.